Filistin'de milli mutabakata varılması

Filistinde milli mutabakata varılması
Kudüs’te yaşayan Filistinliler, kararı memnuniyetle karşıladı

KUDÜS (AA) - Hamas ve Fetih arasında sağlanan milli mutabakat, Kudüs’te yaşayan Filistinliler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Cuma namazı için Mescid-i Aksa’ya akın eden Filistinliler, eski şehrin Şam Kapısı'nda AA muhabirine milli mutabakatla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İyad Haddat, "Bu karardan çok memnun oldum. Bu hem Kudüs hem de Mescid-i Aksa için hayırlı bir gelişme. Artık tek el, tek yumruk olduk. El sıkışmaları çok iyi oldu. Buna engel olmak İslam adına iyi olmaz" dedi.

"Bu el sıkışma, İsrail’in kafasına yumruk oldu" diyen Felah Kasım da Filistinlilerin kardeş olduğunu ve birçok şeyi paylaştıklarını dile getirdi.

İmad Tayser de "Eğer insanların içi temiz olursa barış hemen olur. Başka türlü olmaz. İyi oldu, memnun olduk" diye konuştu.

Taraflar arasındaki anlaşmanın önemine işaret eden Hüseyin Abdül Salim, ailesinde hem Hamas hem de Fetih yanlısı üyelerin bulunduğunu, bu ayrılığın böylece sona erdiğini söyledi.

Mutabakatın Filistinliler için en iyisi olduğunu söyleyen Atıf Şarha da şunları kaydetti:

"Filistinlilerin hepsi şimdi çok mutlu. Bu anlaşma çok önce olmalıydı. Umarım herkes bu yolda ilerlemeye devam eder. Bu, Filistinliler için en iyisi oldu. Türkiye’ye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na yardımları ve katkıları için teşekkürler."

Selim et-Tantavi ve Fatma el-Kahliye, "Anlaşma Filistinlileri güçlendirdi. Eğer tekrar taraflar Hamas, Fetih diye ayrışmaya başlarlarsa bozulur. Bundan sonra sadece Filistin demeliyiz. Bunların hepsi Müslüman, neden ayrıydılar ki? Hepimiz Filistin ve Kudüs için mücadele ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Gazze ve Batı Şeria’nın Filistin olduğunu vurgulayan Ebu Yaser, "Ayrı gayrı olmak doğru değildi. Hepsine anlaşma için teşekkür ederim” dedi.

Memnuniyetini dile getiren diğer bir Filistinli Faris Hicazi de "Siyasi ve iktisadi olarak anlaşma çok iyi oldu. Herkes tek el, tek yumruk oldu. İnşallah karar hayra vesile olur. Alınan karardan memnunuz" ifadesini kullandı.

Fetih ve Hamas, çarşamba günü milli mutabakata varmıştı.

Gazze'deki Filistin hükümetinin Başbakanı İsmail Heniye, Hamas ile Fetih arasında devlet başkanlığı seçimi, genel seçim ve Ulusal Meclis seçimlerinin eş zamanlı yapılması konusunda anlaşmaya varıldığını ve uzlaşı hükümetinin kurulmasından 6 ay sonra seçimlere gidilmesine karar verildiğini duyurmuştu.

Filistin'de 2006 yılında seçimleri Hamas'ın kazanmasının ardından Fetih'le aralarında anlaşmazlıklar çıkmış, çatışmaların ardından Hamas, 2007'de Gazze'nin kontrolünü ele geçirmişti. Hamas ile Fetih arasındaki anlaşmazlıkların sonlandırılması için Mayıs 2011'de Mısır, Şubat 2012'de ise Katar başkanlığında uzlaşma görüşmeleri yapılmasına rağmen, üzerinde mutabakata varılan konular uygulanamamıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com