Filistin'de milli mutabakata varılması

Filistinde milli mutabakata varılması
Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi, mutabakatın tamamlanması için Gazze ve Ramallah hükümetlerini istifaya çağırdı

GAZZE (AA) - Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi (FDHKC), milli mutabakatın tamamlanması için Gazze ve Ramallah hükümetlerini istifaya çağırdı.

FDHKC Siyasi Büro Üyesi Salih Zeydan, düzenlediği basın toplantısında, Fetih ve Hamas arasında varılan milli mutabakatla ilgili açıklamalarda bulundu.

Zeydan, "Gazze'deki Filistin hükümeti Başbakanı İsmail Heniye ve Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah mutabakatın tamamlanması için istifa etmelidir" dedi. 

Zeydan, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) düzenleyeceği toplantıyla yasama ve ulusal meclisler ile devlet başkanlığı seçim takviminin bir an evvel belirlenmesi gerektiğini dile getirdi.

ABD yönetiminin, "zamanlamasının sorun teşkil edeceği" gerekçesiyle mutabakata karşı çıkmasını eleştiren Zeydan, bu ülkeden Filistin'in içişlerine karışmamasını istedi.

Zeydan, "ABD'nin bu tutumu, İsrail'deki Netanyahu hükümetinden yana tavır koyduğunu ve İsrail'in Filistin'deki parçalanmışlığı derinleştiren faaliyetlerini teşvik ettiğini açıkça gösteriyor" diye konuştu.

Fetih ve Hamas, çarşamba günü milli mutabakata varmıştı.

Gazze'deki Filistin hükümetinin Başbakanı Heniye, Hamas ile Fetih arasında devlet başkanlığı seçimi, genel seçim ve ulusal meclis seçimlerinin eş zamanlı yapılması konusunda anlaşmaya varıldığını ve uzlaşı hükümetinin kurulmasından 6 ay sonra seçimlere gidilmesine karar verildiğini duyurmuştu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da mutabakatın ardından yaptığı açıklamada, bunun Arap ülkeleri ve uluslararası toplum tarafından desteklenen bir adım olduğunu, aynı zamanda iki devletli çözümün başarıya ulaşması için İsrail ile yürütülen barış müzakerelerini güçlendireceğini ifade etmişti.

Filistin'de 2006 yılında seçimleri kazanan Hamas ile Fetih arasında anlaşmazlıklar çıkmış, çatışmaların ardından Hamas, 2007'de Gazze'nin kontrolünü ele geçirmişti. Hamas ile Fetih arasındaki anlaşmazlıkların sonlandırılması için Mayıs 2011'de Mısır, Şubat 2012'de ise Katar başkanlığında uzlaşma görüşmeleri yapılmasına rağmen, üzerinde mutabakata varılan konular uygulanamamıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com