Filistin'de "Toprak Günü" etkinlikleri

Filistinde Toprak Günü etkinlikleri
Gazze'de "Toprak Günü" münasebetiyle düzenlenen eylemlerde zeytin fidanları dikildi, Filistin'deki köy ve kasabaların isimlerinin yazılı olduğu balonlar gökyüzüne bırakıldı

GAZZE (AA) - Filistinlilerin, 1976'da İsrail tarafından topraklarına el konulmasına karşı gösterdiği direnişin sembolü haline gelen "Toprak Günü" münasebetiyle Gazze'de çeşitli etkinlikler düzenlendi.

İsrail sınırına yakın kuzey ve doğu bölgelerinde Toprak Günü münasebetiyle düzenlenen eylemlere Hamas ve Fetih hareketi liderleriyle çeşitli Filistinli grupların yanı sıra çok sayıda Filistinli katıldı. Filistin bayrakları taşıyan göstericiler, İsrail-Gazze sınıra yakın bölgede tarım arazileri bulunan çiftçilerin haklarının verilmesini talep etti. 

Gösteriler sırasında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin İsrail-Filistin barış müzakereleri kapsamındaki planını kabul etmediklerini ifade eden eylemciler, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'tan görüşmelerin süresini uzatmamasını talep etti. 

AA muhabirine konuşan Hamas sözcüsü Sami Ebu Zehra ise, "Toprak Günü, Filistinlilerin topraklarına sıkı sıkı bağlı olduklarının göstergesidir. Ayrıca Filistin halkının, topraklarından asla taviz vermeyeceğine dair mesajıdır" dedi. 

Fetih Devrim Konseyi üyesi Muhammed en-Nahhal da, "Bugün işgalci İsrail'e bu toprakların sahibi olduğumuz mesajını gönderiyoruz" diye konuştu. 

- Zeytin ağaçları dikildi

Ayrıca Toprak Günü etkinlikleri çerçevesinde, Gazze'nin kuzeyinde İsrail sınırına yakın bölgesinde yüzlerce Filistinli zeytin ağacı dikti.  

AA muhabirine konuşan FHKC üyesi Sabir ez-Zeanin, Filistinlilerin topraklarını savunmak için verdiği mücadelenin üzerinden 38 yıl geçtiğini belirterek, "Zeytin ağaçlarını, uzun yıllar geçmesine rağmen İsrail işgali karşısında hala topraklarımıza sahip çıktığımız göstermek için dikiyoruz" ifadesini kullandı. 

Gösteriye katılan Filistinli Bedir Tafiş (44) ise, "Her 30 Mart'ta bir araya gelerek, dünyaya 'İsrail'in Filistin topraklarını işgal ettiği, hergün Filistinlilerin haklarını ihlal edecek suçlar işlediği, kadınları ve çocukları öldürdüğü' mesajını vermek istiyoruz" şeklinde konuştu.

- Balonlar gökyüzünde salındı

Öte yandan bir grup Filistinli genç ise halihazırda İsrail'in sınırları içerisinde bulunan Filistin köy ve kasabalarının isimlerinin yazılı olduğu balonları gökyüzüne bıraktı. 

Filistinlilerin işgal altındaki topraklarına yeniden dönme hakkına sahip olduğunu ifade eden sloganlar atan göstericiler, vatansever ve devrimci şarkılar söyledi. 

Göstericilerden Filistinli genç İdris Talib, İsrail'in uyguladığı zorla el koyma siyasetine rağmen topraklarından vazgeçmediklerini belirtmek için etkinliklere katıldığını dile getirdi. Talib, Filistin meselesinde gençlerin rolünün önemine dikkati çekerek, "Başta işgal güçleri olmak üzere tüm dünyaya topraklarımızdan vazgeçmediğimizi ve vatanımıza dönüş hakkına sahip olduğumuzu duyurmak istiyoruz" dedi.

İsrail, 30 Mart 1976'da Filistinlilere ait yüzlerce dönüm araziye el koymuştu. Filistin halkı, olayı protesto etmek için genel grev düzenlemiş, protesto gösterilerine katılan Filistinlilere İsrail askerleri tarafından ateş açılması sonucu 6 kişi ölmüş, yüzlerce kişi de yaralanmıştı.

Bu nedenle her yıl 30 Mart'ta ''Toprak Günü'' etkinlikleri düzenleyen Filistin halkının bu davranışı, İsrail işgaline karşı direnişin göstergesi olarak nitelendiriliyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com