Filistin’e “gözlemci devlet” statüsü

Filistin’e “gözlemci devlet” statüsü
Filistin, BM'de ''üye olmayan gözlemci devlet'' statüsü kazandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda yapılan oylamada, Filistin'in talebi için 138 ülke, ''evet'', 9 ülke ''hayır'' oyu kullandı, 41 ülke çekimser kaldı.
 
Böylece BM'de üye olmayan gözlemci devlet statüsü kazanan Filistin, BM sistemindeki temsil imkanını bir adım ileriye taşıdı. Filistin bu kararla İsrail'in işgali, illegal yerleşimleri ve saldırılarını Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşıyabilecek.
 
Geçen yıl tam üyelik başvurusu yapan Filistin'in bu talebi Güvenlik Konseyi'nde engellenmiş ancak UNESCO'ca kabul edilmişti. ABD, bu nedenle UNESCO'ya yaptığı yardımları azaltmıştı.
 
Bu sonucun ardından ABD'nin diğer organizasyonlara yaptığı yardımlarda da azaltmaya gidebileceği, İsrail'in ise yerleşim faaliyetlerine hız verebileceği belirtiliyor.
 
"HAYIR" DİYENLER
 
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Filistin'e BM'de üye olmayan gözlemci devlet statüsü verilmesi için yapılan oylamada 9 ülke hayır oyu kullandı.
 
Hayır oyu kullanan ülkeler arasında İsrail, ABD ve Kanada'nın yanı sıra Çek Cumhuriyeti, Panama ve dört Pasifik ada ülkesi bulunuyor.
 
Oylamada hayır oyu kullanan Pasifik ada ülkeleri, Marshall Adaları, Mikronezya, Nauru ve Palau. Pasifik ülkeleri, BM'de genellikle ABD ve İsrail'i destekliyor.
 
ABBAS’IN KONUŞMASI
 
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, BM Genel Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, ''Hala İsrail'in saldırılarında aldığı yaralarını saran, çocuk, kadın ve erkeklerden oluşan şehitlerini defneden, İsrail'in Gazze'de yıktığı evlerin enkazı altında kalan hayatları arayan Filistin, bugün BM Genel Kurulu'na geldi. İsrail, Gazze'deki aileleri katletti, barış ve özgürlük içerisinde yaşama hayallerini ve özlemlerini katletti'' dedi.
 
Geçen günlerin barışa ne kadar ihtiyaç duyulduğunu ortaya koyduğunu ifade eden Abbas, Filistin'in Genel Kurul'a barışı temin etmek için geldiğini belirterek, ''Kanaatimiz, uluslararası toplumun, iki devletli çözümü kurtarmak için önünde son şansı olduğu yönündedir'' diye konuştu.
 
İSRAİL’DEN İLK TEPKİLER
 
Mahmut Abbas'ın Birlemiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmayı bitirmesinin ardından İsrail'den ilk tepkiler geldi.
 
Başbakanlık Basın Ofisi'nden yapılan açıklamada, ''Tüm dünya, İsrail vatandaşlarına ve İsrail Savunma Kuvvetleri'ne karşı yalan propaganda, iftira ve zehirle dolu konuşmayı izledi. Barış isteyen biri böyle bir şekilde konuşmamalı'' denildi.
 
Oylamanın sonucunun açıklanmasının ardından gelen ikinci açıklamada ise, ''Bu anlamsız karar, hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Başbakan Binyamin Netanyahu'nun çok açık bir şekilde belirttiği gibi İsrail vatandaşlarının güvenliği garanti altına alınmadıkça Filistin devleti kurulmayacak" denildi.
 
İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, İsrail devlet radyosuna verdiği demeçte,  ''Ebu Mazen (Mahmud Abbas) barış yapmakla ilgilenmediğini bir kez daha kanıtladı'' dedi.
 
İsrail Dışişleri Bakanı Yardımcısı Danny Ayalon da radyoya yaptığı açıklamada, İsrail'in artık çıkarlarına göre hareket edeceğini ifade etti.
 
DAVUTOĞLU NE DEDİ?
 
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ''BM sisteminin saygınlığından bahsediyorsak Filistin bayrağı bu binanın önünde dalgalanmalıdır'' dedi.
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Kurulu'nda, ''Filistin sorunu'' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, dünyanın 65 yıldır Filistin halkının sorunlarına ve devlet olma hakkına gözünü kapadığını söyledi.
 
Gazze sokaklarında binlerce kişinin insanlık dışı ''açık hapishane'' koşullarında, Batı Şeria'da ise her köşede kurulan kontrol noktaları arasında yaşamaya çalıştığını vurgulayan Davutoğlu, ''Filistin gerçeği bütün insanlığın vicdanında kanayan bir yaradır'' diye konuştu.
 
Gazze ziyaretinde gördüklerini Genel Kurul'da anlatan Davutoğlu, bugünün Filistin realitesine gözlerin açılması için önemli bir dönüm noktası olduğunu dile getirdi.
 
Bu tarihi günde Genel Kurul'da bulunmaktan mutluluk duyduğuna değinen Davutoğlu, bugün Filistin halkına yönelik tarihi haksızlıkları düzeltmek için toplandıklarını belirtti.
 
''Gelecek için Filistin'in üye olmayan gözlemci devlet statüsü talebinin arkasında olmalıyız'' diyen Davutoğlu, Filistin'in devlet olma hakkının yıllardır reddedildiğini, bu reddin yasal, ahlaki ya da siyasi bir temeli olmadığını söyledi.
 
Filistin halkının kendi devletlerine sahip olmaya yönelik meşru taleplerine yüz çevrilemeyeceğine işaret eden Davutoğlu, şunları söyledi:
 
''Eğer bir uluslararası düzen ve BM sisteminin saygınlığından bahsediyorsak Filistin bayrağı bu binanın önünde dalgalanmalıdır. Bu bayrak sadece bağımsız bir ülkeyi değil, Filistin devletine ve halkına karşı yıllardır yapılan haksızlıkların da düzeltilmesini temsil edecek. Adalet, uluslararası düzen ve insan hakları vizyonumuz tam üyelik statüsü kazanan Filistin bayrağının BM önünde diğer ülkeler gibi dalgalanmasına kadar başarılmış sayılmayacak. Filistin sorununa adil ve kapsamlı bir çözüm bulunana kadar Ortadoğu ve ötesinde barış girişimleri başarılı olamaz.''
 
Davutoğlu, Filistin'e sağlanacak üye olmayan gözlemci devlet statüsünün çözüme katkı sağlayacağını ifade ederek, ''Ancak Filistin'in bu talebini engellemeye yönelik çabaları görmekten üzüntü duyuyoruz'' diye konuştu.
 
Bu süreçte sık sık ''doğru zaman değil'' itirazlarını duyduklarını belirten Davutoğlu, ''Peki, o zaman açıkça sormama izin verin? Filistin'in devlet olma hakkını kazanması için doğru zaman şimdi değilse ne zaman?'' dedi. 
 
Bölgede şu anda yaşanan anlaşmazlıkların Filistin'in uluslararası toplum tarafından tanınmış bir devlet olmasını engelleme için bahane olmaması gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, ''Filistin devletinin tanınması uluslararası toplum için bir seçenek değil, ahlaki, siyasi, stratejik ve meşru bir yükümlülüktür'' ifadesini kullandı.
 
Türkiye olarak bütün Filistin halkının yanında olacaklarının altını çizen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Bütün BM üyelerini Filistin halkına karşı gecikmiş yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırıyorum. Birazdan oylanacak tasarı doğru yönde atılacak ilk adım olacak ve bütün Filistin halkını biraz olsun rahatlatacaktır'' dedi.
 
Davutoğlu'nun konuşması sık sık alkışlarla kesildi.
 
Davutoğlu, New York Türkevi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada da, "Filistin'in UCM'ye başvurma hakkını kullanmasını istemeyenlerin İsrail'e de dönüp artık şu yerleşimleri durdur da Filistin Devleti bu yola başvurmasın demeleri lazım" dedi.
 
"Artık BM'de özel statüye sahip bir Filistin Devleti var'' diye konuşan Davutoğlu, "Bu uğurda şehitler vermiş olan Filistin halkı bugün ilk defa BM'den elle tutulur bir netice almış oldu. Önemli olan Filistinliler arasındaki birliğin beraberliğin sağlanması" dedi.
 
GÜL VE ERDOĞAN’DAN KUTLAMA
 
Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan BM'de ''üye olmayan gözlemci devlet'' statüsü kazanan Filistin'in Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı kutladı.
 
Cumhurbaşkanlığı'ndan alınan bilgiye göre Gül, BM Genel Kurulu'ndaki oylamanın ardından Abbas'ı telefonla aradı. Cumhurbaşkanı Gül, oylamanın sonucundan dolayı Abbas'ı tebrik etti.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Abbas'ı telefonla arayarak tebrik etti. Erdoğan, Abbas'a ''Sizin şahsınızda tüm Filistin halkını tebrik ediyorum. Hayırlı olsun'' dedi.
 
Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın da kendilerine verilen destekten dolayı Türkiye'ye ve Türk halkına minnettar olduklarını ifade ettiği bildirildi.
 
ABD'DEN TEPKİ
 
ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Rice, kararın barış sürecinde büyük bir engel oluşturacağını savundu. ABD Dışişleri Bakanı Clinton, oylamanın barış sürecini zedeleyecek talihsiz bir karar olduğunu belirtti.
 
FRANSA’DAN ÇAĞRI
 
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İsrail ve Filistin'e koşulsuz olarak barış görüşmelerine yeniden başlamaları çağrısında bulunarak, Fransa'nın katkı vermeye hazır olduğunu kaydetti.
 
ÇEK CUMHURİYETİ
 
Filistin'in BM'de "üye olmayan gözlemci devlet" statüsü kazanmasını sağlayan tarihi oylamada "hayır" diyen tek AB üyesi olan Çek Cumhuriyeti, yaptığı açıklamayla kararını savundu.
 
Çek Dışişleri'nden yapılan açıklamada, "Çek Cumhuriyeti Ortadoğu Barış Süreci'ne aktif ve tutarlı destek veren bir geçmişi bulunmaktadır. Bu manada yıllardır Filistin yönetimini ilgili devlet yapılarının inşası çabasında desteklemekteyiz. Filistinliler aynı zamanda Çek Cumhuriyeti'nin kalkınma yardım ve işbirliğinin ana ortaklarından biri" denildi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com