Filyos'ta kamulaştırmaya ilişkin yürütmenin durdurulması

Filyos'ta kamulaştırmaya ilişkin yürütmenin durdurulması
Çaycuma Belediye Başkanı Gülşen:- "Şahsi düşüncem, yüzde 80 iptal olacak. Ben serbest bölgeden aşırı umut görmedim

Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen, Danıştay 10. Dairesinin Filyos'ta kamulaştırmaya ilişkin yürütmeyi durdurma kararına ilişkin, "Şahsi düşüncem, yüzde 80 iptal olacak. Serbest bölgeden aşırı umut görmedim" dedi.

Gülşen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Danıştayın bir hakim görevlendirdiğini, bilirkişi heyetiyle keşif yapılacağını söyledi.

Konuyla ilgili Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk'le görüştüklerini ifade eden Gülşen, "Şahsi düşüncem, yüzde 80 iptal olacak. Ben serbest bölgeden aşırı umut görmedim çünkü ben serbest bölgelerde şunu gördüm. Danıştay, zaman zaman bir sebepten veya bir cümle eksikliğinden bunları iptal edebiliyor. Daha önce Sakarya'da da iptal etmiş" diye konuştu.

Filyos Projesi'yle ilgili devletin yeniden rapor hazırlayacağını anlatan Mithat Gülşen, şunları kaydetti:

"Tekrar ilgili bakanlıklar çalışma yapacak. Bakanlar Kurulu'nda yeniden sanayi bölgesi ilan edilecek. Tekrar bir bakanlığa yetki verilecek. Böylelikle süreç uzayacak. İlan edilen serbest bölgeler iptal edilecek çünkü burada birinci serbest bölge, kısmen olayın içine giriyor. Bu karar ilan edilen karma endüstri bölgesini de etkileyecek. Aynı zamanda havaalanı pistinin uzamasını da etkileyecek bu olay. Liman olayımız devam edecek. Bu kararın ilan edilen birinci ve ikinci karma endüstri bölgesinin hepsini kapsayacağını düşünüyorum. Bundan dolayı da iptal edilecek. İptal olursa da tekrar başa döneceğiz. Tekrar devlet ve hükümet çalışma yapacak. Bu da bizim biraz zaman kaybımıza neden olacak."

Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü yetkilileri de Danıştayın kararıyla ilgili çalıştıklarını belirterek, dava aşamasının sürdüğünü ve bakanlıklarının konuyla savunma hazırladığını kaydetti.

Danıştay 10. Dairesinin Filyos'la ilgili kararında, "2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun değişik 27. maddesinde öngörülen ve yürütmenin durdurulmasına karar verilebilmesi için gerekli koşulların kısmen gerçekleştiği anlaşıldı. Serbest bölge ilan edilen alandaki taşınmazların 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu'nun 27. maddesine göre acele kamulaştırılmasına ilişkin bölümünün yürütülmesinin durdurulmasına, dava konusu Bakanlar Kurulu kararının serbest bölge ilanı ile sınırlarının yeniden belirlenmesine ilişkin kısmına yönelik yürütmenin durdurulması istemine ise ara karara cevap alındıktan veya ara karara cevap verme süresi geçtikten sonra ve uyuşmazlık konusu mahalde bilirkişi raporu alındıktan sonra incelenmesine karar verildi" ifadesi yer alıyor.

Muhabir: Ferdi Akıllı
Yayınlayan: Kemal Kaymak

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com