Financial Times Ahmet Şık ve Nedim Şener’i yazdı

Financial Times Ahmet Şık ve Nedim Şener’i yazdı
İngiliz Financial Times gazetesi tutuklu gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener’i yazdı. Gazete, “Tutuklanan Türkler tartışmaları ifade özgürlüğüne odaklıyor” yorumunu yaptı.

Tutukluluklarının birinci yıl dönümünde gazeteci Ahmet Şık ve Nedim Şener’in haklarındaki davaların Türkiye’deki tartışmaları ifade özgürlüğüne odakladığı yorumları yapılıyor. Financial Times gazetesi, bir yılda, Şık ve Şener’in davalarının, “Gazetecilerin son tutuklamalarının büyük bir otoriterizme doğru dönüşmenin bir işareti olup olmadığı ve sonuç olarak basın özgürlüğünü olumsuz etkilenip etkilenmediği tartışmalarının odak noktası haline geldiğini” yazdı.

İngiliz Financial Times gazetesi, “Tutuklanan Türkler tartışmaları ifade özgürlüğüne odaklıyor” başlıklı Daniel Dombey imzalı haberinde, Ahmet Şık’ın eşi Yonca Verdioğlu’nun, “Bir yıl önce, kitap yazdığı için kocasını gözaltına almak amacıyla polisin İstanbul’daki evlerine geldikleri günü çok iyi hatırladığı, daire içinde 11 polis ve 5 avukatın bir anda belirdiği ve yedi saat sonra polisin Ahmet Şık’ı da alarak evden ayrıldığı” ifadelerine yer verdi.

Haberde, Ahmet Şık’ın “baskından” sonra aynı gün tutuklanan Nedim Şener ile birlikte bir yıldan daha fazla bir süredir üst düzey güvenlikli bir hapishanede olduğu ifade edilerek şunlar kaydedildi:

“Tutuklanmalarından beri bir yılda, Sayın Şık ve Sayın Şener’in davaları, gazetecilerin son tutuklamalarının büyük bir otoriterizme doğru dönüşmenin bir işareti olup olmadığı ve bunun sonuç olarak basın özgürlüğünü olumsuz etkilenip etkilenmediği tartışmalarının odak noktası haline geldiler.”

DAVA YILLARCA SÜRECEK

Gazete, iki gazetecinin tutuklanmasının Türk yargısındaki 1980 darbesinin yaşlı mimarlarının yakında başlayacak olan davası gibi yargıdaki diğer gelişmeleri gölgede bıraktığı yorumunu yaparken, Verdioğlu'nun, basın ve ifade özgürlüğü açısından Türkiye’de bir demokrasiden bahsedilemeyeceğini ve daha önce ordunun uyguladığı sert gücün şimdi ülkeyi yöneten siviller tarafından büyük ölçüde kullanıldığı yorumunu kaydetti.

Gazete ayrıca, eşinin tutukluluğunun günler, haftalar, aylar sürebileceğini düşündüğünü ancak bir yıl olabileceğine hiç düşünmediğini söyleyen Verdioğlu’nun, “Dava yıllarca sürecek bu çok açık. Hemen hemen herkes bu konuda aynı fikirde” sözlerine yer verdi.  
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com