Financial Times AKP’nin 4+4+4 eğitim reformunu haber yaptı

Financial Times AKP’nin 4+4+4 eğitim reformunu haber yaptı
İngiliz gazetesi Financial Times, 4+4+4 eğitim reformunu haber yaptı. Gazete AKP’nin eğitim reformunun Türkiye’yi böldüğünü ifade etti.

Financial Times gazetesi, eğitim reformuna ilişkin tartışmaların Türkiye’deki "dindar muhafazakarlar ile laikler arasındaki fay hattını gözler önüne serdiği, önde gelen sanayiciler ve hükümeti karşı karşıya getirdiği" görüşünü dile getirdi.
Financial Times gazetesi, “Eğitim Reformu, Türkiye’yi Bölüyor” başlıklı haberinde Türkiye’de eğitim reformuna ilişkin tartışmaları yansıtırken, Türkiye’de eğitimin büyük bir fark yaptığını, kadınların yüzde 10’unun okuryazar olmadığı ülkede iyi eğitim görmüş kadınların ise, iyi fırsatlarının olduğunu kaydetti.

Gazete, Türkiye’de eğitim reformu konusunda halen yaşanan savaşın “Türk toplumunda bir asır var olan, dindar muhafazakarlar ile laikler arasındaki fay hattını gözler önüne serdiğini, önde gelen sanayiciler ile hükümeti karşı karşıya getirdiğini” yazdı.

‘KÜÇÜK YAŞTA EVLİLİKLER AZALMIŞTI’

İngiliz gazetesi, eğitim reformuna ilişkin farklı görüşlerini yansıttığı haberinde “Reformlar, Türkiye’nin popüler ve güçlü Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın buluşudur” dedikten sonra Başbakan Erdoğan’ın reformu savunan sözlerini de aktardı.
1997 yılında uygulamaya konulan sistem ile küçük çocukların imam hatip okullarına gitmesinin önlenmek istendiğini kaydeden gazete, “Ancak 1997 yılındaki reformunun başka etkileri de oldu. İstanbul Koç Üniversitesi ve TÜSİAD’ın bir etüdüne göre, evli 16 yaşındaki kızların oranı sonraki yıllarda yüzde 46 azaldı” diye yazdı.

ERDOĞAN KARARLI

Haberde bazı iş dünyası liderlerinin yeni reformun bu eğilimini ters çevirmesinden duydukları kaygılarını dile getirdikleri belirtilerek TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner’in yaptığı değerlendirmelerine de dikkat çekildi. Ancak “dindar gençlik” yetiştirme hedefini açıklamış olan Başbakan Erdoğan’ın TÜSİAD’a tepki gösterdiğini de anlatan gazete, haberi şöyle noktaladı:
“Hükümet, 10 ve üzeri çocukların evde eğitim almasına olanak sağlayan önlemler konusunda geri adım attı. Bu önlem, kızların eğitim sisteminden ayrılacağı kaygılarını yaratmıştı. Ancak Sayın Erdoğan, reformu geçirme kararlılığını vurgularken eğitimciler, reform konusunda kendilerine danışılmadı diye protesto ediyorlar”.

CHP anketi de işaret etmişti:


4+4+4 eğitim sistemi hakkında kamuoyunun görüşünü almak amacıyla bir anket yaptıran Cumhuriyet Halk Partisi, çarpıcı sonuçlara ulaşmıştı.

Kılıçdaroğlu, anket sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmış, CHP'nin 8 yıllık kesintisiz eğitimin belli aşamalarla 12 yıla çıkarılmasını istediğini ve 8 yıllık kesintisiz eğitimin olumsuzluğuyla ilgili bugüne kadar ortaya konmuş hiçbir bilimsel çalışmanın olmadığını belirtmişt.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, mevcut sistemle küçük yaşta evlilik ve çocuk işçiliğinin gerilediğinin görüldüğünün de altını çizmişti.
 
(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com