Financial Times:"Erdoğan otoriter içgüdülü popülist"

Financial Times:"Erdoğan otoriter içgüdülü popülist"
İngiliz iş çevrelerinini tanınmış gazetesi Financial Times dün yayımlanan sayısında Mısır ile Türkiye’yi karşılaştırdı.
Gideon Rachman imzasıyla yayımlanan makalede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için “Seçimle gelmiş otoriter içgüdülü popülist” sıfatı kullanıldı.
 
“Özgürlük ile Demokrasi Birbirine Düşman Olabilir” başlıklı makalede Mısır’daki karışıklıkların özgürlük ve demokrasinin daima aynı şey olmadığını gösterdiği ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye karşı yapılan askeri darbeyi destekleyen Mısırlı liberallerin, seçimle işbaşına gelmiş olmasına karşın, Müslüman Kardeşler hükümetinin temel özgürlükleri tehdit ettiğine ve bu nedenle de darbenin haklı bir darbe olduğuna inandıkları belirtilen yorumda Mısırlı liberallerin Mursi’yi ve Müslüman Kardeşler’i mahkemelere saygı göstermemek, medyanın gözünü korkutmak, kadınlar ve azınlıkların haklarını koruyamamak ve kamu hayatına gittikçe artan bir şekilde İslami ayar vermekle suçladıkları belirtiliyor. Türkiye’de de laik liberallerin Erdoğan ile partisine karşı gösteri yaptığı hatırlatılan makaleye göre “İstanbul gösterilerindeki bazı şikâyetler Kahire’dekilere benziyor”.

Makalede “Vladimir Putin ya da Erdoğan gibi otoriter içgüdülü seçilmiş popülistler iktidara geldiklerinde kentli orta sınıfın değer verdiği özgürlükleri ayakları altına alır, aynı zamanda da konuyu küçük şehir ve kırsal alanlardaki gerçek halka götürerek savunma yaparlar” ifadeleri yer aldı.(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com