Financial Times'tan AKP'ye özgürlük uyarısı!

Financial Times'tan AKP'ye özgürlük uyarısı!
Financial Times Stefan Wagstyl Artan refah her zaman daha özgürlükçü bir siyaset getirmiyor.

'Dünyanın gelişmekte olan pazarlarıson bir yılda daha önce görülmemiş protestoların pençesinde'"Bugün Brezilya, birkaç gün önce Türkiye'ydi. Ondan önce de Rusya, Endonezya, Hindistan ve Güney Afrika. Farklı koşullara sahip ülkeler arasında benzerlikler kurmak tehlikeli. Rusya lideri Putinin otoriter rejimi Brezilya, Türkiye, Hindistan ve Endonezya'da görülen demokratik çoğulculuğa benzemiyor. Türkiye ve Ortadoğu'da anahtar önemde rol oynayan İslamcı güçler, başka yerlerde kayda değer değil. Güney Afrika apartheid rejiminin zehirli mirasının acısını çekiyor. Brezilya ve Rusya'da göstericilerin hedefi resmi düzeydeki yolsuzluk. Hindistan ve Endonezya'da ise sorun kesilen yakıt yardımlarıydı"

Bu protesto dalgası bir tesadüften fazlası. Gösteriler gösterileri besliyor. 'Yetkililer bilgiyi bastırmak için hızla hareket geçebiliyor. Ama mobil iletişim ve internet eylemcilere avantaj sağladı' 'Eylemler, ekonomik sıkıntı çekildiği bir dönemde yapılıyor. Gelişmekte olan ekonomiler kalkınmış dünyadan daha hızlı büyüyor ama onlar da, Arap ülkelerinde gençler arasında işsizlik, Brezilya'da yetersiz kamu hizmetleri ve Hindistan'da sübvansonların büyüttüğü bütçe açığı var. Petrol zengini ülkeler protestoları kamu harcamalarıyla bastırabilir ama diğerleri taviz vermeli

Gösterilerin bir nedeni de, eylemlerin görüldüğü ülkelerde uzun süredir iktidarda bulunan hükümetlerin gençlere miadını doldurmuş gibi görünmesi. Putin, Erdoğan, Brezilya'da İşçi Partisi, Güney Afrika'da Afrika Ulusal Kongresi uzun süredir iktidarda.
"Güney Afrika, Brezilya, Türkiye ve Rusya'da kişi başına düşen yıllık gelir 12-18 bin Dolar düzeyinde. Bu düzey yükselen orta sınıfın daha fazlasını talep ettiği bir seviye. Temel ihtiyaçları büyük oranda giderilince, daha geniş bir çerçeveden bakmaya başlıyor, daha iyi kamu hizmeti, sosyal özgürlükler, siyasi katılım ve polis zulmüne son verilmesini istiyorlar. Tarih bu taleplerin ekonomik kalkınmanın normal, doğal sonuçları olduğunu gösteriyor.

Yeni Wikileaks Snowden’in İngiltere’nin E-20 ülkelerini dinlediğini sızdırması tesadüf olmayabilir ve gelişmekte olan ülkelerde yeni wikileaksin konuşulması istenmiş olabilir. Yeni wikileaks belgelerinde gelişmekte olan ülkelere yönelik bir operasyon yapılabilir. (AAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com