Fındığı sofradan eksik etmeyin

Fındığı sofradan eksik etmeyin
Uzmanlar, düzenli fındık tüketiminin insan sağlığı açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Pehlivanoğlu, fındığın kanser başta olmak üzere kalp hastalıklarını da önlediğini vurgulayarak, "Fındık günlük diyetin bir parçası olmalıdır" dedi.

Uzmanlar, düzenli fındık tüketiminin insan sağlığı açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Pehlivanoğlu, fındığın kanser başta olmak üzere kalp hastalıklarını da önlediğini vurgulayarak, 'Fındık günlük diyetin bir parçası olmalıdır' dedi.
Vücutta kalp dokularının çalışması için gerekli olan E vitaminini fındığın sağladığını, kolon, prostat ve göğüs kanserinin fındık sayesinde önlendiğini belirten uzmanlar, fındığın aynı zamanda tansiyonu dengelediği gibi kan şekerini düzenlediğini ve kolesterolü önlediğini vurguladı. Fındığın kemiklerin ve dişlerin yapımı için gerekli kalsiyum, kan yapımında görev alan demir, büyüme ve cinsiyet hormonlarının gelişmesinde rol oynayan çinko için en iyi kaynaklardan birisi olduğuna dikkat çeken
Uzmanlar, ayrıca sinirlerin uyarımı ve kas dokusunun çalışması için gerekli olan potasyumdan da zengin olduğunu kaydetti. Fındığın günlük diyetin bir parçası haline getirilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, şu açıklamayı yaptı:
'Fındık ve fıstık yağı tüketimi yapan 83 bin 818 hemşire üzerinde 16 yıl boyunca yapılan bir araştırmada, fındığın koroner kalp hastalığı riskini azalttığı görülmüştür. ABD'nin Boston kentinde Brigham and Womens Hastanesi'nde yapılan araştırmada ise, haftada iki avuç veya daha fazla fındık, fıstık türü kuruyemiş tüketenlerde ani kalp ölüm riskinin yüzde 47, koroner kalp hastalığı sonucu ölüm riskinin de yüzde 30 azaldığı gözlenmiştir. Meyve-sebze ve kuruyemiş ve doymamış yağdan oluşan, Akdeniz diyeti olarak anılan beslenme şeklini tercih edenlerde ise koroner kalp hastalığı riskinin daha düşük olduğu belirtilmiştir. Sonuç olarak, fındık yüksek ve dengeli enerji içeriği ile besleyici özelliği olan bir besin maddesi olmasının yanı sıra, bileşiminde yüksek oranda doymamış yağ asitleri, zengin vitamin, mineral ve antioksidan içeriği ile gerek koroner kalp hastalığı gelişimi, gerekse kalp hastalıklarına bağlı olay ve ölümlerin önlenmesinde günlük sağlıklı diyetin bir parçası haline getirilmelidir.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com