Fındık İşçileri Artık Kontrol Altında!

Fındık İşçileri Artık Kontrol Altında!
Terör örgütünün Karadeniz'de eylemlerini arttırması üzerine yeni güvenlik önlemleri alındı ancak önlemler Doğu ve Güneydoğu bölgesinden Samsun, Ordu ve Giresun'a fındık toplamaya gelen mevsimlik işçilere yönelik oldu..

Kararlara göre mevsimlik işçilerin tamamı Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirilecek. İşçilerden, içlerinden seçtiği ve “elçi” olarak adlandırılan bir kişi sorumlu olacak.

İşçiler “elçi”den izin almadan kaldıkları kamptan ayrılamayacak. Kampların çevresinde polis ve askerlerce geniş güvenlik önlemleri alınırken Terme Ziraat Odası Başkanı Karamollaoğlu “Her an kontrol edilebilir bölgelerde kamp kurduracağız. Sahil kesimine indirmeyeceğiz. Orta kot ve yüksek kotlarda kamp yerleri olacak” dedi.

Doğu ve Güneydoğu bölgesinden Samsun, Ordu ve Giresun’a fındık toplamaya giden mevsimlik işçilerin tamamının Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirileceği, ayrıca işçilerin kaldığı kampların sürekli kontrol altında tutulacağı açıklandı. İçişleri Bakanlığı, konuyla ilgili yayımladığı genelgede “çok dikkatli olunmasını” istedi.

Önümüzdeki haftadan itibaren fındık toplama mevsiminin başlamasıyla birlikte yüzlerce Güneydoğulu işçi, çalışmak için Karadeniz bölgesine akın edecek. Terör örgütü PKK’nin Karadeniz bölgesinde eylemlerini arttırması üzerine harekete geçen güvenlik güçleri de teröristlerin bölgeye sızmalarını engellemek için peş peşe toplantılar düzenledi.
Toplantılar sonucunda alınan kararlar, güvenlik önlemleri Kürt işçiler üzerinde baskıyla sınırlı olduğunu gözler önüne serdi. Kararlara göre mevsimlik işçilerin içlerinden seçtiği ve “elci” olarak adlandırılan bir kişi sorumlu olacak.
İşçiler “elci”den izin almadan kaldıkları kamptan ayrılamayacak. Kampların çevresinde polis ve askerlerce geniş güvenlik önlemleri alınırken fındık toplama dönemlerinde de işçilerin işlerinin başında olup olmadığı kontrol edilecek.
Samsun, Ordu ve Giresun valilikleri ile ilçelerin kaymakamlıkları, emniyet müdürlükleri ve jandarma komutanlıkları da fındık toplama süresi boyunca güvenlik düzeyini en üst seviyede tutacak. Asayiş toplantılarına ziraat odası başkanları da davet edilecek ve onlar da işçiler ve elcileriyle sürekli irtibatta olacak.

Terme Ziraat Odası ve Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Yetkin Karamollaoğlu, “Gelen işçilerin her türlü durumuyla ilgileneceğiz. Güvenlik güçleri de GBT’lerini yapacak. İşçilerin sorumlusu olan elcilerle ön görüşmeleri yaptık. Tanıdık bildik işçileri getirmesini istedik. Geldikleri zaman da oturup konuşacağız. Her şey güvenlik güçlerinin ve bizlerin kontrolünde olacak” dedi.
Nüfus cüzdanı olmayanların işçi olarak getirilmeyeceğini ifade eden Karamollaoğlu, “Her an kontrol edilebilir bölgelerde kamp kurduracağız. Sahil kesimine indirmiyoruz. Orta kot ve yüksek kotlarda kamp yerleri olacak. Yerli fındık işçilerinden nüfus kâğıdı istenmeyecek ve GBT’si incelenmeyecek” diye konuştu.

CUMHURİYET
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com