Fındıklı merdivenleri LGBT'yle rengarenk

Fındıklı merdivenleri LGBT'yle rengarenk
Cihangir'e çıkan merdivenler görenleri gülümsetiyor

Bugünlerde yolu Fındıklı'dan geçen herkes Cihangir'e çıkan merdivenlerdeki penklerle mutlu oluyor. Karaköy'de yaşayan 64 yaşındaki Orman Mühendisi Hüseyin Çetinel mahalleyi güzelleştirmek ve ortak bir mutluluk yaratmak için kendi başına bütün merdivenleri rengarenk boyamış. Çetinel’in merdivenleri temizlemesi ve boyaması 1 hafta sürmüş.

Merdivenleri gören herkes LGBT'nin gökkuşağı renklerini hatırlıyor. LGBT'nin (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Transseksüel) çeşitliliği anlatan bayrağıyla aynı renleri taşıyan merdivenler için Çetinel; “Dikkat ederseniz tek bir harf, tek bir rakam, sembol ya da reklam yok. Sadece boya var. İnsanlar buraya geldiklerinde gülümsesin istiyorum. Görenler fotoğrafını çekiyor, hepsinin yüzünden mutluluğu okuyorum” diye konuştu.

GÖKKUŞAĞI BAYRAĞI NEREDEN GELİYOR?

Gökkuşağı bayrağının eşcinsel toplum tarafından ilk kullanımı 1978 yılında San Francisco Gay ve Lezbiyen Özgürlük Günü Yürüyüşü sırasında oldu.

Hippi hareketlerinni zenci yurttaşlık hareketlerinin simgeselliğinden esinlenen San Franciscolu sanatçı Gilbert Baker, eşcinseller tarafından her yıl kullanılabilecek bir simge arayışı içinde gökkuşağı bayrağını tasarladı.

Bayrakların her biri farklı renkte olmak üzere sekiz şeridi vardı ve her bir renk eşcinsel toplumun farklı bir bileşenini temsil ediyor: kırmızı yaşamı, turuncu iyileşmeyi ve gelişmeyi, sarı güneşi, yeşil doğayı, çivit mavisi uyumu, mor maneviyatı, cam göbeği sanatı ve cart pembe cinselliği. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com