Fındıkta yaşanan don, ihracatçıları tedirgin etti

Fındıkta yaşanan don, ihracatçıları tedirgin etti
İhracatçılar, Doğu Karadeniz'de fındık bahçelerinin mart ayının son günlerindeki kar yağışı ve dondan olumsuz etkilenmesiyle oluşan düşük rekolte beklentisinden tedirgin

ORDU (AA) - HAYATİ AKÇAY - İhracatçılar, Doğu Karadeniz'de fındık bahçelerinin mart ayının son günlerindeki kar yağışı ve dondan olumsuz etkilenmesiyle oluşan düşük rekolte beklentisinden tedirgin.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fındıkta yaşanan zirai donun sadece üreticileri üzmediğini, sektörde önemli bir yere sahip ihracatçıları da üzerek endişelendirdiğini belirtti. 

Resmi tam olarak göremediklerini, ilerleyen günlerde zararın boyutlarını tam anlamıyla anlayacaklarını ifade eden Gürsoy, "Ortada bir don olduğu gerçek. Dona bağlı olarak fındık rekoltesinin düşük olacağı da ortada" dedi. 

Bilimsel olarak yapılan araştırmaların sonucunu beklediklerini kaydeden Gürsoy, şöyle konuştu:

"Fındık ihracatçıları olarak geçtiğimiz mart ayı rekolte tahmini yaptırmıştık. Bunu revize etmek üzere bu ayın sonunda yine aynı ekibi Türkiye'deki 600 ayrı bahçeye göndereceğiz .14 ilde ve değişik rakımlarda aynı tespitlerimizi yaptıracağız. Bu tespitler neticesinde ise mayıs ayının ortalarında yeni sezonun tahmini rekoltesini ortaya koyacağız. Hasar özellikle yüksek rakımlı bölgelerde kendini iyice hissettiriyor. Sahil kesimi ve orta kesimlerde de hasar olduğu ortada. Sonuç itibarıyla fındık rekoltesinin geçen sezona oranla düşük olacağı kesin ancak arada ne kadar fark var onu tespitlerimiz neticesinde göreceğiz."

- "Herkes etkilenecek"

Yaşanan tablodan herkesin olumsuz etkileneceğini anlatan Gürsoy, şunları söyledi:

"Don afetinden sadece üretici etkilenmiyor, bütün bölge etkilenecek. Esnafın tamamı, tüccar, manav, fabrikatör ve özellikle de ihracatçı kesimini yoğun bir şekilde etkileyecek. Çünkü ciro anlamında herkes ciddi sorun ve sıkıntılarla karşı karşıya kalacak. Herkesin cirosu düşecek. Sektör bugün 10 bin kişinin üzerinde işçi çalıştırıyor. Dolayısıyla bu işçilerin büyük bir kısmı çok daha az çalışacak. Sadece onlar değil hepimiz az çalışacağız. Kısaca herkes A'dan Z'ye etkilenecek. Bu nedenle fındıkta yaşanan don afetinden ihracatçılar olarak tedirginiz."

- "Avrupalı sanayici 10 gündür fındık almıyor" 

Avrupalı sanayicilerin Türkiye'den 10 gündür fındık talebinde bulunmadığını vurgulayan Gürsoy, şunları kaydetti:

"Buradaki alıcılar halen Türkiye'de zararın boyutlarını bilemiyor. Kimse tam anlamıyla resmi de görmüş değil. Kamuoyundan Türkiye'de fındıkta bir zarar olduğunu öğrenmeye çalışıyor. 10 günden bu yana da doğru dürüst fındık ihracatımız yok. Herkes fiyatların oturmasını bekliyor. Şunu net bir şekilde söylemek gerekirse Avrupa'daki özellikle büyük sanayiciler için asıl sorun gelecek sezon başlayacak. Gelecek sezon Türkiye'de fındık rekoltesi düşünce fiyatlar da buna bağlı artacaktır. Buna paralel olarak Türkiye'den yapılacak ihracat miktarının da ciddi şekilde düşeceğini tahmin ediyoruz. Sektörü gelecek sezon zor günler beklemekte."

Gürsoy, ihracatçı ve sanayicilerin fazla etkilenmemeleri için şimdiden önlem almaya başladığını sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com