Firari bombacıya 82 kez ağırlaştırılmış müebbet istemi

Firari bombacıya 82 kez ağırlaştırılmış müebbet istemi
Gaziantep’te, 11 kişinin hayatını kaybettiği ve 70 kişinin yaralandığı bombalı saldırının firari zanlısı hakkında 6 ayrı suçtan 82 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 923 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Gaziantep’te, 11 kişinin hayatını kaybettiği ve 70 kişinin yaralandığı bombalı saldırının firari zanlısı hakkında 6 ayrı suçtan 82 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 923 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Gaziantep’te bomba yüklü aracın karakol yakınlarında patlatıldığı, 4’ü çocuk 11 kişinin hayatını kaybettiği ve 70 kişinin yaralandığı olayla ilgili savcılık soruşturması tamamlandı. Savcı, bomba yüklü aracı patlatan firari PKK’lı terörist ‘Firaz’ kod adlı Murat F. hakkında, 6 ayrı suçtan 82 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 923 yıl hapis istemiyle dava açtı.

Terör örgütü PKK’nın talimatıyla gerçekleştirilen korkunç patlamayla ilgili Cumhuriyet Savcısı soruşturmayı tamamlayarak, Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. Maddesi’yle görevli Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açtı. İddianamede 34 JNU 86 sahte plakalı aracın patlatılmasında organik yapılı, patlama enerjisi yüksek kuvvetli patlayıcı RDX’in (Hekzogen) kullanıldığı, 170 ev ve işyerinde zarar meydana geldiği, 25 aracın hasar gördüğü belirtildi. Olayı gerçekleştiren firari Murat F.’nin PKK’nın Amanos kırsalında faaliyet gösterdiği, 3 ayrı suç kaydının olduğunun da altı çizildi.

İddianamede olay şöyle anlatıldı: “Şüpheli Murat’ın bomba yüklü aracı sahte plakalı olarak bizzat hazırladığı, eylem öncesinde kardeşleri olan şüpheliler Hurşit ve Rüstem F. üzerinden Yusuf O. ve Kadir K. aracılığıyla, şüpheliler Mahmut ve Hikmet H. ile irtibat kurduğu ve eylemi planladıkları, olay günü Siverek ilçesinde bir petrol istasyonunda kasten aracı arızalandırdığı, şüpheli Mahmut H.’nin önceden oraya gelip beklediği ve devreye girip tamirci çağırdığı, bir çekici ayarladığı, Siverek’ten Gaziantep’e kadar bu araçla birlikte geldiği, yola çıkarken asıl hedefi Gaziantep olduğu halde tedbiren Şanlıurfa’ya gitmek istediğini söylediği, Gaziantep ili merkezinde aracı çekiciden indirttiği ve patlamayı gerçekleştirdiği, eylemi baştan sona organize ettiği anlaşılmıştır.”

Facianın planlayıcıları ve yardımcıları oldukları iddiasıyla haklarında dava açılan şüphelilerden tutuklu Mahmut H., eşi tutuksuz Hikmet H., Kadir K., tutuklu Rüstem F., kardeşi Hurşit F., Barış T., Yusuf O., Yusuf A., çekici şoförü Mustafa Ç., tutuksuz Mustafa A., Haydar Y. ile firari terörist Murat F.’nin yargılaması önümüzdeki günlerde yapılacak.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com