"Fırat kaplumbağası" ve nilüfer çiçeğine koruma

Fırat kaplumbağası ve nilüfer çiçeğine koruma
Gaziantep'te öğrencilerin hazırladığı "Türlerimizi Koruyalım" projesi kapsamında nesilleri yok olmaya yüz tutan iki canlı türünün koruma altına alınması için çalışma başlatıldı

GAZİANTEP (AA) - Özel bir okulun öğrencileri tarafından hayata geçirilen "Türlerimizi Koruyalım" projesi kapsamında nesilleri yok olmaya yüz tutan "Fırat kaplumbağası" ve nilüfer çiçeğinin koruma altına alınması için çalışma başlatıldığı bildirildi.

Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okulları'ndan yapılan açıklamaya göre, öğrenciler, uzun dönemli SOS projesi kapsamında Fırat Havzasında yaşayan Fırat kaplumbağası (Rafetus euphraticus) ve bu türün habitatı olan Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesine bağlı Çöçelli köyündeki Bağlama Gölünde bulunan nilüfer bitkisini (Nymphea alba) koruma altına alacak.

Okulun genel müdür yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Atanur Vergili, anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin gerçekleştireceği projenin hazırlık çalışmalarının tamamlandığını belirtti.

Öğrencilerin, doğaya ve canlılara karşı sorumluluk taşıması, duyarlı davranmasının, yaşanabilir dünya için önem taşıdığına dikkati çeken Vergili, şunları kaydetti:

"Öğrencilerimiz, eğitim yılı başından bu yana çevre eğitimi ve doğaya katkıda bulunacak çevre dostu SOS projesi çalışmalarını yürütmektedir. Proje, Gaziantep merkeze yakın bir sulak alanın seçilmesi, bu alanda yaşayan bitki veya hayvan türlerinden nesli tehlike altında olanların belirlenmesi, türe yönelik tehditlerin tespit edilmesi ve türün kurtarılmasına yönelik çalışmaları kapsamaktadır. Projede görev alan öğretmen ve öğrenciler, bilimsel süreç takiplerini yaparak, elde edilen verileri değerlendirecek. Uzun soluklu bu projenin sürdürülebilir olması için kurum olarak her türlü çalışmayı desteklemeye devam edeceğiz."

Vergili, proje sonuçlarının 17 Mayıs'ta Bursa'da gerçekleşecek II. Uluslararası Çocuk ve Çevre Zirvesi'nde sunulacağını vurguladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com