Fırat: "siyasi partiler yasası değişmeli"

Fırat: "siyasi partiler yasası değişmeli"
AKP kurucu üyelerinden Dengir Mir Mehmet Fırat dokunulmazlıkların kaldırılmasıına da Tayyip hegemonyasına da karşı!

Cumhuriyet Gazetesi'nin usta yazarlarından Ali Sirmen bugünkü köşesinde "Demokrasi Yalanı" başlığıyla verdiği yazısında AKP'nin kurucu üyelerinden ve eski milletvekili olan Dengir Mir Mehmet Fırat'ın neden ve nasıl partiden aforoz edildiğini anlatıyor.

Türkiye'deki vekiller halkın vekili mi yoksa parti genel başkanın vekili mi sorusuna cevap arayan usta yazar, bu soruların cevaplarını eski AKP milletvekili ve kurucu üylerinden Fırat'ın Aslı Aydıntaşbaş'a verdiği röportajdan kesitler vererek gözler önüne seriyor. Sirmen Türkiye'deki demokrasinin nasıl bir demokrasi olduğunu Fırat'ın Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki itiraflarına vurgu yaparak gözler önüne seriyor.

Ali Sirmen'in Aslı Aydıntaşbaş ile Dengir Mir Mehmet Fırat arasında gerçekleşen röportajdan çarpıcı kesitler verdiği bugünkü köşe yazısından o bölümler:

Dengir Mir Mehmet Fırat, kendisiyle söyleşi yapan Aslı Aydıntaşbaş’ın bunca eleştiri ve karşı çıkışa rağmen sonunda BDP’lilerin dokunulmazlıklarının kalkıp kalkmayacağı yolundaki sorusuna şu ilginç yanıtı veriyor:

- Tanıdığım Sayın Başbakan kolay kolay kararından dönmez, devam edecektir. Ama inşallah olmaz diyelim. Temennim olmaması yönünde.

Aydıntaşbaş söyleşi sırasında ilginç bir noktaya değinerek şu soruyu soruyor:

- Kenarda köşede bu hamleden rahatsız olduğunu söyleyen bazı siyasilerin Başbakan’ın huzuruna gelince ağızlarını açmadığını duyuyorum. Neden?

Meslektaşımızın sorduğu bu soru, siyaset hayatımızın önemli gerçeklerinden birini yansıtmaktadır. Bizde egemen davranış biçimi, lider karşısında önüne ilikleyip “isabet buyurdunuz efendim” demektir.

***

Dengir Mir Mehmet Fırat, Türkiye siyasal yaşamının en önemli konularından biriyle ilgili dehşet bir itiraf niteliğinde olan yanıtında bakın ne diyor:

- Sistem meselesi... Siyasi Partiler Yasası o kadar antidemokratik ki gelen vekiller pozisyonlarını halka değil partiye borçlu.

Mehmet Fırat parti derken neyi kast ettiğini açıklığa kavuşturarak şunları söylüyor:

“Buna ben de dahilim. Halk tarafından seçilen vekiller değiliz biz. Genel başkanın ya da parti genel merkezinin iki dudağı arasında seçilen insanlarız. Sizi halk seçmediğine göre halkın taleplerini iletme durumunda değilsiniz diyorum buna ben de dahildim. Türkiye’nin demokratikleşmesi tabii ki yeni anayasadan geçer ama yeni anayasadan çok daha önce daha demokratik bir Siyasi Partiler Yasası lazım.” (BCE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com