Fırat Üniversitesi'nde hipnoz gösterisi

Fırat Üniversitesinde hipnoz gösterisi
Hipnoz uzmanı psikolog Yavaş, tıp fakültesi öğrencilerine hipnozu uygulamalı olarak anlattı

ELAZIĞ (AA) - Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TURKMSIC) Fırat Üniversitesi (FÜ) Yerel Kurulu tarafından düzenlenen "Sunum Günleri" programına katılan hipnoz uzmanı psikolog Adil Yavaş, tıp fakültesi öğrencilerine hipnoz gösterisi sundu.

FÜ Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinlikte, Yavaş doktor adaylarına tıpta hipnozdan nasıl faydalanılabileceğini uygulamalı olarak anlattı.

Yavaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hipnoz gösterisi ile doktor adaylarına mesleki hayatları içinde hipnozdan nasıl yararlanabileceklerini ve yararlanabilirlerse tedavilerini nasıl daha etkili bir hale getirebileceklerini anlatmaya çalıştığını belirtti.

Birçok alanda hipnozdan faydalanılabileceğini dile getiren Maviş, "Diş hekimliğinde hastanın korkusu varsa, bu korkusunu aşıp koltuğa oturabilmesi hipnozla çok kolay olmaktadır. Bazı tedavilerde hastanın vücudu anestezi kabul etmiyor ise herhangi bir madde kullanmaksızın bölgesel anlamda uyuşukluğun yaratılması ve oranın cerrahi müdahale yapılabilecek duruma hazırlanmasında hipnozdan yararlanılabilinir" dedi.

Kilo verme, ağrısız doğum, bilinmeyen bir rahatsızlıkla yediklerini kusma gibi birçok alanda hastaların tedavisinde hipnozdan faydalanılabildiğini kaydeden Maviş, şöyle konuştu:

"Mesela sınav dönemi öğrencilerin had safhada sınav kaygısı olabilmekte. Verimli bir çalışma dönemi olmasına rağmen sınavın yaratmış olduğu kaygıdan dolayı hatalar yapılabiliyor. Bazen uykusuzluk, mide bulantıları, baş ağrıları yaşanabiliyor. Bu gibi durumlarda da herhangi bir ilaca gerek kalmaksızın yararlanılabilinir. Antrenörler çok güçlü bir motivasyon için kullanılabilir, nitekim spor motivasyon olmaksızın düşünülemez. Bu motivasyonu sağlamak için her türlü sportif branşlarda hipnozdan yararlanılabilinir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com