Fırçalar Çantada Dişler Yolunda

Fırçalar Çantada Dişler Yolunda
Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Türksel Dülgergil, Kütahya'da “fırçalar çantada dişler yolunda” kampanyası kapsamında yapılan çalışmalar hakkında Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'ye bilgiler ve

Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Türksel Dülgergil, Kütahya'da “fırçalar çantada dişler yolunda” kampanyası kapsamında yapılan çalışmalar hakkında Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'ye bilgiler verdi.

Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Türksel Dülgergil, Kütahya'da 02.01.2008 tarihinde başlayan Kütahya Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ile ortak yürütülen “fırçalar çantada dişler yolunda” kampanyası kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. 04 Mart tarihi itibariyle Kütahya'da tekrar Kız Meslek Lisesi bünyesinde 7. sınıflara eğitim vereceklerini ve öğleden sonra aynı öğrencilere pratik uygulama çalışmasını göstereceklerini daha sonra Kütahya'da bulunan aile hekimlerine eğitim vereceklerini ifade eden Dülgergil, bu uygulamaların ülke genelinde Kırıkkale'den sonra ikinci il olarak Kütahya'da başladıklarını ve buradaki çalışmalara katılanların sene sonunda eğitim verebilecek konuma geldikleri ifade etti.
Programın amacının; ilköğretim birinci sınıf için gecikmiş hijyen alışkanlığını, sınıf ortamında öğretmen uyarısı ile günde bir kez yapılacak fırçalama işlemi ile hatırlatmaya çalışmak, Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinden oluşturulacak uygulama grupları ile her dönem 2 defa olmak kaydıyla diş hekimi kontrolünde sınıfları gezerek diş fırçası ile florl-jel (brush-on fluoride application) uygulaması ile ülkemiz çocuklarında ilk defa aktif bir çürükten korunma işlemi gerçekleştirebilmek (ilkokul birinci sınıftan üçüncü sınıfın sonuna kadar 3 yıl), her jel uygulama işlemi esnasında (2 ayda bir) aynı zamanda şeker tüketimi konusunda yönlendirici bilgiler verebilmek olduğunu açıklayan Doç. Dr. Türksel Dülgergil, Proje hedeflerinin ise Okul bazlı bir koruma programı oluşturabilmek, Dünya benzerlerinde olduğu gibi günde en az bir defa fırçalama işlemini (sınıfta öğretmen denetiminde) gerçekleştirebilmek, Diyet önerileri ile şeker alışkanlığını yönlendirebilmek, her ilin kendi dinamikleri doğrultusunda işlevsel bir koruma programı oluşturabilmek, Program dahilinde özellikle ilçe merkezlerinde kız meslek liseli öğrencilerinin uygulamaya dahil edilerek geleceğin anne adaylarının bilinçlendirilmesi ve farkındalıklarının artırılmasının sağlamak, Programın uygulandığı merkezde meslek lisesi bulunmuyorsa liseli öğrencilerin uygulamaya dahil edilmelerini (örn; ilköğretim 1.sınıf öğrencilerinin uygulamalarını lise 1.sınıf öğrenciler, ilköğretim 2.sınıf öğrencilerinin uygulamasını lise 2.sınıf öğrencileri ve ilköğretim 3.sınıf öğrencilerinin uygulamalarını ise lise 3.sınıf öğrenciler gerçekleştirecek şekilde gruplandırmak) sağlamak, İlçe bazlı ve kendi içinde sınırlı merkezlerde ilköğretimde okurken programa dahil edilmiş çocukların, lise çağlarına geldiklerinde uygulama döngüsüne elverişli kendi içinde eğitilebilen bir koruyucu uygulama döngüsünü sağlamak, mümkün olan en az sayıda diş hekimi kullanarak kalıcı ve sürekli bir koruyucu program yaratabilmek olduğunu açıkladı.
Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Türksel Dülgergil'in Vali Şükrü Kocatepe'ye yapmış olduğu ziyarette İl Sağlık Müdürü Dr. Kamil Türkmen ve İl Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şahinkaya da bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com