''Fırçalarla Kuşlar'' sergisi

''Fırçalarla Kuşlar'' sergisi
Kütahya'da yaşayan dünyaca ünlü çini ustası Sıtkı Olçar'ın üniversite öğrencisi kızı Kübra Olçar (24), hayalindeki kuş tasarımlarından çizdiği resimlerle sergi açtı.

Kütahya'da yaşayan dünyaca ünlü çini ustası Sıtkı Olçar'ın üniversite öğrencisi kızı Kübra Olçar (24), hayalindeki kuş tasarımlarından çizdiği resimlerle sergi açtı.

KÜTAHYA - Olçar, Kütahya Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinden mezun olduğunu ve Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Grafik Tasarım Bölümü 4'üncü sınıfında öğrenimine devam ettiğini söyledi.
Öğrenim gördüğü branş dışında olmasına karşın resme ilgi duyduğunu belirten Olçar, yaklaşık 3 yıldır resim yaptığını bildirdi.
Olçar, kuşların tüylerini çizmekten ve fırçalarla onların etkisini tuvale yansıtmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
''Resim yapmaya bir hobi olarak, boş zamanlarımı değerlendirmek amacıyla başladım. Bu uğraştan hoşlanmaya başlayınca daha çok resim yaptım. Bir de doğada kuşlar ilgimi çekiyordu. Her kuşun duruşunda ayrı bir karakteristik özellik var. Resimlerimin belli bir alanda yoğunlaşmasını istediğimden hayalimde canlandırdığım kuş tasarımlarını tuvale çizdim. Hiçbir resmimde kuşları olduğu gibi çizmedim, hepsi değişik özellikler barındırıyor. Bundan sonra tuvallere değil, değişik alanlarda resimler yapmayı hedefliyorum.''
Babasının çini eserleri arasında baykuş figürlerinin ayrı yer tuttuğuna dikkati çeken Olçar, kendisinin de ondan ilham aldığını kaydetti.
Kübra Olçar, sanatçı bir ailede yetiştiğini dile getirerek, ablası Nida Olçar'ın da çini eserler üretip bunlara değişik figürler uyguladığını sözlerine ekledi.
DPÜ GSF'deki ''Fırçalarla Kuşlar'' sergisi, bir hafta süreyle sanatseverlerin ilgisine sunulacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com