Fırın kebabı yok olmak üzere

Fırın kebabı yok olmak üzere
Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde kebaplık oğlak bulunamadığı için meşhur hayvan kebabının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı bildirildi.

 Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde kebaplık oğlak bulunamadığı için meşhur hayvan kebabının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı bildirildi.
Fırın kebabının oğlak etinden yapılanının makbul olduğunu söyleyen Hisarcık'lı 9 yıllık kebap ustası İsa Ergin, ”Orman Bakanlığı'nın ormanlık alanlarda keçi otlatılmasını yasaklamasından bu yana hayvan pazarlarında küçükbaş hayvan sayısı giderek azalıyor. Hele fırın kebabı yapılan oğlak bulmamız iyice zorlaştı. Çünkü pazardaki oğlakların başına hemen 3–5 alıcı birden geliyor. Tedbir alınmazsa ilçemiz ile özdeşleşen fırın kebabı yok olup gidecek “ dedi
Ergin, ünü ilçe dışına taşan Hisarcık fırın kebabının pişirilmesinin büyük bir titizlik istediğini vurgulayarak, “Kesilen oğlak temizlendikten sonra ortasından ağaç geçirilerek tekerlekli tepsi içinde fırına sürülüp, fırının ağzı çamurla kapatılır. Yaklaşık iki saat fırında iyice pişen oğlak nar gibi kızarmış halde fırından çıkarılarak yağlı kağıdın üzerine konarak servis yapılır. Genelde balık, tavuk ve kemikli et elle yenilirse tadı çıkar diye bir söz vardır. . Bizim buna fırın kebabını da eklememiz mümkün. Hisarcık fırın kebabının çatal bıçakla değil de, elle yenilmesi durumunda lezzetinin daha başka olduğu biliniyor. İlçemizdeki fırın kebabının alışkanlık yaptığı söylenir. Kebabın tiryakisi olanlar kebap çıkardığım haftanın belirli günlerinde kebap yemek için dükkânıma mutlaka gelirler. Hatta kebabın ününü duyarak çevre il ve ilçelerden gelenler oluyor. İlçede önceki yıllarda kebap işiyle uğraşan üç esnaf vardı, şimdi tek ben kaldım. Kebap kültürümüzün ölmemesi ve bizden sonraki nesillere de bırakabilmemiz için gerekli önlemler alınmalı “ diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com