Fırtına Vadisi'nin güzellikleri dünyaya tanıtılacak

Fırtına Vadisinin güzellikleri dünyaya tanıtılacak
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tabii güzellikleriyle insanı büyüleyen Fırtına Vadisi’nin zengin ekosistemini dünyaya sergilemek için ziyaretçi ve tanıtım merkezi kuracak

ANKARA (AA) - HÜSEYİN GAZİ KAYKI - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tabii güzellikleri ile insanı büyüleyen Fırtına Vadisi’nin zengin ekosistemini dünyaya sergilemek için ziyaretçi ve tanıtım merkezi kuracak.

Yüksek dağlar, derin vadiler ve yemyeşil ormanları bünyesinde barındıran bölgede, Fırtına Vadisi'nin yanı sıra Kaçkar Dağları Milli Parkı, Tunca Vadisi Tabiat Parkı, Çamlıhemşin Kaçkar Yaban Hayatı Geliştirme Sahası gibi önemli korunan alanlar bulunuyor.

Bu bölgede yer alan Fırtına Vadisi'nin dünyaya tanıtılması için harekete geçen Orman ve Su İşleri Bakanlığı, vadinin sahip olduğu zengin ekosistemi sergilemek için Fırtına Vadisi Ziyaretçi ve Tanıtım Merkezi'ni kurma çalışmalarına başladı.

Bölgenin giriş kapısı niteliğindeki Fırtına Vadisi'nde inşa edilecek merkezde, sergi salonları ve günü birlik kullanıma sunulacak alanlar dışında Yaban Hayatı Acil Müdahale birimi de bulunacak.

Bölgedeki korunan alanların, tabii ve kültürel zenginlikleri ile ilgili tanıtıcı sunum ve filmlerin de yer alacağı merkezde, bölgenin eski ve derin kültürel mirasının bir parçası olan atmacacılık kültürüne has Atmaca Kültürü Tanıtım Birimi de oluşturulacak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Fırtına Ziyaretçi ve Tanıtım Merkezi'nin yaklaşık 14 bin 850 metrekare alanda tesis edileceğini aktararak, çok sayıda bitki türünün burada bir arada bulunacağını kaydetti.

Eroğlu, "Peyzaj düzenlemesi ile adeta küçük bir arboretumu (ağaç parkı) andıracak merkez, ziyaretçilere, daha alanın girişinde bölgenin tabii harikaları hakkında genel bilgi aktarılmasını sağlayacak" ifadesini kullandı.

Bakan Eroğlu, projesini tamamladıkları merkezin alan tanzim çalışmalarının ise devam ettiğini belirtti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com