FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar:

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar:
"Don, üreticiyi ciddi manada mağdur etti. Herkesin sigorta hakkı bulunmasına rağmen üreticilerimizin büyük bir kısmı maalesef ürününü sigorta yaptırmamış. Bu konuda da bölge üreticilerini ayrı bir mağduriyet bekliyor"

ORDU (AA) - Fındık Tarım Satış Kooperatifleri (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, zirai donun üreticiyi ciddi manada mağdur ettiğini belirterek, "Herkesin sigorta hakkı bulunmasına rağmen üreticilerimizin büyük bir kısmı maalesef ürününü sigorta yaptırmamış. Bu konuda da bölge üreticilerini ayrı bir mağduriyet bekliyor" dedi.

Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Doğu Karadeniz'de mart ayının son günlerinde etkili olan zirai donun fındık bahçelerinde ciddi zararlara yol açtığını ifade ederek, "Yaşanan don hadisesi birçok üreticimizin ürününü yüzde 100'e yakın bertaraf etti. Bu şu anlama geliyor; gelecek sezon fındık üreticilerinin büyük bir kısmı için zor geçecek. Aslında bakıldığında yaşanan bu gelişme yeni sezonda fındık fiyatının neresi taban olur ya da neresi tavan olur tartışmasını da bitirmiş oldu. Kendimize ait ürün olunca meselenin hep fiyat üzerine duruyoruz" diye konuştu.

"Bu don olayı, 20 gün önce 5 lira olan fındık fiyatının bir anda 9 liranın üzerine çıkmasına neden oldu" diyen Bayraktar, "Önümüzdeki günlerde bu rakam belki daha fazla olacak. 2004 yılında aynı hadiseyi fındık üreticileri olarak yaşamıştık. Bu sene ve gelecek yıl fiyatlar ne olursa üreticilerimiz ondan sonraki sezonlara kendilerini daha tedbirli hazırlamalı çünkü don hadisesinin verdiği fiyat yüksekliği ve daha sonra da ürün çok olunca fiyatlarda yaşanacak düşüş, üreticileri daha fazla sıkıntıya sokabilir" ifadelerini kullandı.

Zirai donun, üreticiyi ciddi manada mağdur ettiğini belirten Bayraktar, "Herkesin sigorta hakkı bulunmasına rağmen üreticilerimizin büyük bir kısmı maalesef ürününü sigorta yaptırmamış. Bu konuda da bölge üreticilerini ayrı bir mağduriyet bekliyor. Ben her şeye rağmen hayırlısını diliyorum çünkü elimizden başka bir şey gelmiyor" dedi.

Zirai don sonucu mağdur olan üreticiler için el birliğiyle bir çözüm yolu bulunacağını düşündüklerini dile getiren Bayraktar, şunları kaydetti:

"Şu da bir gerçektir; fiyat istikrarının olmadığı ve sürekli piyasanın dalgalandığı bir ortamda bu işi yapan herkes olumsuz anlamda etkilenecektir. Sonuç itibariyle herkes bir şekilde ticaret yapıyor. Etkilenecek kurumlar arasında elbette FİSKOBİRLİK de olacaktır ama biz son 3-4 yıldır kurum için çok ciddi uğraş içerisindeyiz. Kurumu bu gibi günlere bir nevi hazırladık. FİSKOBİRLİK, bu dondan etkilense bile kesinlikle geriye dönüş yaşanmaz. Bundan kimsenin endişesi olmasın." 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com