Fişleme komisyonu mu kuruluyor?

Fişleme komisyonu mu kuruluyor?
Yolsuzluk ve rüşvet operasyonundan sonra gündeme gelen fişleme iddiaları için Meclis'te Fişleme Komisyonu kurulması istendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu fişleme yapanlar hakkında adli ve idari soruşturma yapılması için Meclis'te "fişleme" komisyonu kurulmasını istedi.
 
Önergede, vatandaşların fişlenmesinin devam ettiği ve fişleme faaliyetinde bulunanlar hakkında adli ve idari soruşturma yapılmadığı savunuldu.
 
Önergenin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

"Fişleme AKP iktidarının muhalefeti sindirme, baskı altına alma, kamu haklarından mahrum bırakma politikalarına kaynaklık etmektedir.
 
Devletin vatandaşlarına karşı fişleme, gizli soy kodu uygulaması gibi tehditkâr bir politika yürütmesi kabul edilemezdir. Hukuk devletinde bir suç işlenmişse bağımsız mahkemelerde yargılanır. Hiç kimse etnik, dinsel, mezhepsel kimliğiyle ilişkilendirilerek suç şüphesiyle tehdit edilemez, baskı altına alınamaz.
 
Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında devletin vatandaşlarına karşı mükellefiyetlerini düşündüğümüzde fişleme, gizli soy kodu uygulaması; vatandaşların bir kısmını ikini sınıf vatandaş olarak ayırmak anlamına gelmektedir.
 
Fişleme, gizli soy kodu uygulaması esasında kişinin varoluş kimliği gibi manevi varlık alanına girilmesi, masumiyet karinesinin çiğnenmesi, toplumu bölücü, tahrik edici, kin ve nefrete sürükleyici olma sebebiyle hukuk dışı bir uygulamadır. Bu uygulamaların ne gerekçelerle devam ettiğinin, fişleme yapanlar hakkında adli ve idari soruşturmaların durumu ve vatandaşların farklı etnik, dinsel mezhepsel kimliklere sahip vatandaşların haklarının korunması amacıyla Meclis araştırması açılması elzemdir." (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com