Fitch’den Portekiz’e uyarı

Fitch’den Portekiz’e uyarı
Portekiz'de planlanan bütçe kesintilerinin mahkemeden dönmesi Fitch'i kızdırdı: "Bu durum düzelme sürecine zarar verirse notunuz daha da düşer!"

Portekiz'de hükümetin darboğazdan çıkış için planladığı bütçe kesintileri Anayasa Mahkemesi'nden dönünce, bütçede 1.3 milyar euro'luk açık çıktı.
 
Bu gelişme uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch'in de gözünden kaçmadı. Fitch, ülkeyi sert bir dille uyarırken, bu durumun ekonomik düzelme sürecine zarar vermesi halinde Portekiz'in notunu daha da düşürebileceğine dikkat çekti.
 
GÖRÜNÜM: OLUMSUZ!
 
Fitch şu anda Portekiz'i 'BB+' ile notluyor, ülkenin görünümünü ise 'olumsuz'da tutuyor. Anayasa mahkemesinin cuma günü bazı kesintileri iptaliyle bütçede meydana gelen 1.3 milyar euro'luk açığı kapatmak isteyen hükümet dün de sağlık, eğitim ve sosyal güvenliği kapsayan başka alanlarda kesintiler yapabileceğini açıklamıştı.
 
TROYKA ŞİMDİ DE PORTEKİZ YOLCUSU
 
Öte yandan, Portekiz Maliye Bakanlığı, Troyka heyetinin Portekiz'i ziyaret edeceğini açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, ziyaret tarihinin henüz netleşmediği belirtilirken, Troyka'nın Portekiz'deki belirsizliğin üstesinden gelmek için ülkeye gideceğini ifade edildi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com