Fitch'den Türkiye açıklaması geldi

Fitch'den Türkiye açıklaması geldi
"Türkiye'de hala riskler var"

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Türkiye'de kısmen bir kararlılık olsa bile hala riskler var dedi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye 'nin son faiz kararının bir kararlılık göstergesi olduğunu  ancak ekonomide risklerin hala devam ettiğini vurguladı. Kuruluş dün akşam saatlerinde yayımladığı raporda Türkiye ekonomisinde yaşananların kredi notu çerçevesinde tolere edilebilecek riskler olduğunu belirtirken faizde en savunmasız noktanın dış piyasalar olduğunu kaydetti.

Azalan sermaye girişlerinin de potansiyel risk oluşturduğuna dikkati çeken Fitch raporunda sıkı para politikasının iç talebi kısıtlayacağını bunun da kısa vadede daha büyük sorunlara yol açabileceğini belirtti.

Sermaye girişleri, TL'nin değer kaybetmesi ve rezervlerdeki keskin düşüşün Türkiye'nin kredi notu olan BBB- çerçevesinde tolere edilebileceğini vurgulayan Fitch ancak Türkiye ekonomisinin toplumsal ve siyasal olaylara karşı savunmasız olduğunun son ekonomik gelişmelerden de ortaya çıktığını kaydetti.


Fitch raporunda  "Daha önce de belirttiğimiz gibi, devam eden politik ve sosyal huzursuzluk turizmi engelleyebilir, kısa vadeli sermaye akışının istikrarını bozabilir, enflasyonu artırabilir ve ekonomiye zarar verebilir." denildi. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com