Flamingoların suyla dansı

Flamingoların suyla dansı
Afyonkarahisar ile Denizli sınırları içinde yer alan Acıgöl'de sayıları giderek artan flamingolar, topluca yer değiştirdiklerinde dans eder gibi görüntü veriyor.
Anadolu'da 'Allı turna' olarak bilinen flamingolar, Türkiye'nin en büyük ikinci tuz gölü olan Acıgöl'de gözlerden uzak bir hayat yaşıyor. Denizli ile Afyonkarahisar arasındaki karayolunu kullananların su üzerinde otururken gördüğü flamingolar, yakından bakıldıklarında günü suyun içinde yosun ve canlıları yiyerek geçiriyor. Allı turnalar, sıcak havalarda öğle saatlerinde çok az hareket ediyor. Koloniler halinde yaşayan flamingolar, davetsiz misafirlerle karşılaştıklarında ise göz kamaştırıcı pembe- beyaz tüylerini sergileyerek kaçışıyor.
 
Flamingoların suyla dansını izlemek isteyenleri Afyonkarahisar'a davet eden Doğa Koruma Milli Parklar 5'inci Bölge Müdürü Mehmet Kuşçu, Başmakçı İlçesi'ne bağlı Akpınar Köyü'nde bir kuş gözlem kulesi olduğunu hatırlattı. Acıgöl'ün yaban ördeği, yaban kazı, dikkuyruk ve angıt gibi göçmen kuşlarla, yırtıcı kuşlara da ev sahipliği yaptığını belirten Kuşçu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun bölgenin ekolojik ve mineral korunmasına büyük önem verdiğini söyledi. Allı turnaları 'uzaktan birer inci, yakından ise pembe süsler' olarak tanıtan Kuşçu, bu yıl kuş çeşitliliği ve sayısında yaşanan artışın mutluluğunu yaşadıklarını anlattı. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com