FLAŞ! Benzin 3.43 TL'ye İndirilebilir!

FLAŞ! Benzin 3.43 TL'ye İndirilebilir!
Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, 1 litre benzinin 3.43'e indirilebileceğini belirtti...

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Heykeli önünde yaptığı basın açıklamasında, benzinde temel sorunun yüksek vergi ve kâr marjı olduğunu söylerken, geçen yılın zamla kapatıldığını, yeni yılın ulaşım zammıyla başlayıp benzin zammıyla devam ettiğini belirtti.

''HÜKÜMET VERGİ İNDİRİMİNDE GÖNÜLSÜZ''
Son zamla birlikte kurşunsuz benzinin litre fiyatının 4 lirayı aştığını, bu zammın iğneden ipliğe yeni zamları da tetikleyeceğini ifade eden Yılmaz, "AKP akaryakıt zamlarını döviz dalgalanmalarıyla açıklamaya çalışsa da bu külliyen yalandır, iftiradır.

Benzinde temel sorun yüksek vergi ve kâr marjıdır. AKP 1,5 TL'ye devraldığı benzini son zamla 4 TL'nin üzerine uçurmuştur" diye konuştu.

Benzin zammının hem tüketiciyi hem sanayiciyi hem de toplumun tüm kesimlerini olumsuz etkilediğini, bu ürünün fiyatında belirleyici faktörün piyasa değil vergi politikası olduğunu belirten Yılmaz, hükümetin vergi indirimi konusunda gönülsüz olduğunu, bu vergi ile bütçe açıklarını kapattığını savundu.

''BENZİNİN 3.43 LİRAYA İNMESİ MÜMKÜN''
2009 yılında akaryakıt ve tüpgazda ÖTV oranını artıran Bakanlar Kurulu Kararı'nın yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin dava açtıklarını ve Danıştay Vergi Daireleri Kurulu'nun kararın yürütmesini durdurduğunu anlatan Yılmaz, şöyle devam etti: "Bu kararın uygulanması durumunda bile 1 litre benzinde 25 kuruş indirim mümkün hale gelecektir.

Ayrıca dünyada başka bir ülkede olmayan (vergiden vergi alma insafsızlığından) vazgeçilse akaryakıt 33 kuruş daha ucuzlayacaktır. Yani bugün bir an hukuka uyulduğunda 1 litre benzinin 3 lira 43 kuruşa inmesi mümkündür. Yüksek kâr marjı AB düzeyine çekildiğinde ise litresinin 3,3 TL'ye satılması olanaklıdır.

Tüketici artık akaryakıt ürünlerinin dövize bağlı olarak zamlandığı masalına inanmamaktadır. Çünkü 2008 yılında başlayan ekonomik krizde ham petrolün varili 140 dolara satılırken benzinin fiyatı 2 lira idi, bugün ham petrolün varil fiyatı 90 dolarlarda olmasına rağmen benzinin litre fiyatı 4 TL'yi aşmış bulunmaktadır."
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com