Flor Vernik uygulaması Türkiye'de ilk defa Kütahya

Flor Vernik uygulaması Türkiye'de ilk defa Kütahya
Kırıkkale Üniversitesince 3 yıl önce başlatılan ''Fırçalar Çantada Dişler Yolunda'' kampanyası kapsamında Kütahya'da 1-3 yaş grubundaki çocuklara ''flor vernik'' uygulamasına başlandı.

Kırıkkale Üniversitesince 3 yıl önce başlatılan ''Fırçalar Çantada Dişler Yolunda'' kampanyası kapsamında Kütahya'da 1-3 yaş grubundaki çocuklara ''flor vernik'' uygulamasına başlandı.
Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Gaybiefendi Mahallesi Aile Sağlığı Merkezindeki uygulama öncesinde yaptığı konuşmada, kampanyayı başlatan Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Türksel Dülgergil ve ekibine teşekkür etti.
Flor vernik uygulamasının İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda yürütüldüğünü belirten Kocatepe, ''1-3 yaş grubundaki çocukların Aile Sağlığı Merkezlerine getirilerek flor vernik uygulamalarını yaptırmalarını rica ediyorum'' dedi.
Doç. Dr. Dülgergil de ''Toplum olarak bazı şeyleri geç yaşıyoruz, yaşadığımız zaman da toplumsal hayatta ciddi değişiklikler olarak yaşıyoruz'' diyerek, ağız ve diş sağlığının her yaş grubunda büyük öneme sahip olduğunu anlattı.
Kütahya'da kampanyayı 2007 yılında başlattıklarını anımsatan Doç. Dr. Dülgergil, şöyle konuştu:
''Kütahya bu işi yapan iki ilden biri, diğeri de Afyonkarahisar'dı. Ancak orada başarılı olunamadı. Kütahya'da bir ekip çalışması oldu. Burada işe başlamadan iş bitirmek gibi bir devrim yaşandı. Bunun değeri 5 yıl sonra anlaşılacak. Bizim bu yaşta çocuğu görme imkanımız olamaz. Anne ancak bize çocuğunu dişi ağrıyınca getirir. Biz çocuğu iki yaşında görür ve bu sisteme dahil edersek, çok basit bir şekilde öndeki 4 dişinin ileride çürüyüp çürümeyeceğini anlamak gibi bir durum oluşur. Avrupa bunu 40 yıldır kullanıyor. Bugün yapılan uygulamayla çocuğun kaderi değişiyor. Çürümemesi için sistematik içine alınıyor. Bu bir devrimdir, annenin bunu algılayıp buraya gelmesi bir devrimdir. Bu ilk defa Türkiye'de Kütahya'da yaşanıyor.''
Konuşmaların ardından aileleri tarafından merkeze getirilen çocuklara flor vernik uygulaması yapıldı. Uygulamanın kentteki diğer aile sağlığı merkezlerinde devam ettirileceği bildirildi.
Flor vernik maddesinin diş fırçasıyla dişlere uygulanmasının çürükleri önleyici etkisinin bulunduğu ve çocuklarda her 6 ayda bir kez olmak üzere 2 yıl süresince yapılması gerektiği kaydedildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com