Foça’nın Gölet Hayali Gerçek Oluyor

Foça’nın Gölet Hayali Gerçek Oluyor
"Bin günde bin gölet" projesi kapsamında İzmir’in Foça ilçesinde yapılması planlanan göletin harita çalışmalarına başlandı.

İZMİR - "Bin günde bin gölet" projesi kapsamında İzmir’in Foça ilçesinde yapılması planlanan göletin harita çalışmalarına başlandı.

İzmir DSİ 2. Bölge Müdürlüğü tarafından 31 Mayıs 2012 tarihinde ihalesi gerçekleştirilen göletin, yarı geçirimli dolgu tipinde ve temelden yüksekliğinin 14,19 metre olduğu, gölet bünyesinde 250 bin metre küp su barındıracağı belirtildi.

Yangın helikopterlerinin rahatlıkla su alabileceği şekilde dizayn edilen gölet çevresinde doğadaki yaban hayatına yardımcı olacak şekilde su içme oluklarının da yapılacağı bildirildi. Tarım arazilerinin sulanmasında da kullanılacak olan göletin çevresinde yapılacak rekreasyon alanları ile gölet turizme de hizmet verecek.

AK Parti Foça İlçe Başkanı Kadir Özgirgin, düzenlediği basın toplantısında, Foça Pers Mezar Anıtı mevkiinde 42 hektar alan üzerine Bağarası bölgesindeki tarım alanlarının sulanmasına yönelik olarak inşa edilecek olan göletin çok kısa bir sürede tamamlanarak Foça halkının hizmetine gireceğini belirtti.

Özgirgin; “AK Parti olarak Foça halkına verdiğimiz sözleri bir bir yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. AK Parti hükümeti ile hayaller gerçekleşmeye devam ediyor. Uzun yıllardır Foçalıların hayali olan gölet projesini hayata geçirilmesine imkân veren Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na Foça halkı adına teşekkür ediyorum” dedi.

Tesis bünyesinde, spor tesisleri, yürüyüş yolları, hobi bahçeleri, koşu parkuru, kafeterya ve piknik alanlarının oluşturulacağını anlatan Özgirgin, “Gölet sadece tarıma değil, turizme de büyük yarar sağlayacak. Gölet’in tarıma, turizme fayda sağlamasının yanı sıra bölgede çıkan olabilesi yangınlarda da helikopterlerin etkili kullanımına imkan tanıyacak ve yangına müdahale süresi kısalmış olacak." diye konuştu.

"CHP’Lİ BELEDİYE ARITILMIŞ SUYU DENİZE BASIYOR"

Yaklaşık 10 yıl önce CHP’li Foça Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan Foça Atık Su Arıtma Tesisi'nde arıtılan atık suların 3 bin 410 metre uzunluğunda bir derin deniz deşarjı boru hattı ile denizaltında 59 metre derinliğe deşarj edildiğini anlatan Özgirgin, “Aramızdaki fark ortada. Biz bölgemizde tarımı nasıl kalkındırırız diye düşünüp ilçemize gölet kazandırıyoruz. CHP’li belediye ise arıtılmış suyu denize basıyor. Denize basılan su niçin tarım alanlarında niçin değerlendirilmiyor?” diye sordu.

Bölgeye gölet yapılacak olmasından dolayı son derece memnun olduklarını dile getiren Foça’ya bağlı Yeni Bağarası köylüleri, gölet sayesinde büyük rahatlığa kavuşacaklarını belirterek, devletin yatırımlardan dolayı çok memnun olduklarını söylediler. Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na teşekkür eden köylüler, “Su bizim en büyük ihtiyaçlarımızdan biridir. Tarım ve hayvancılıkla uğraşıyoruz. Köyümüzde yeterli su olmadığı için büyük sıkıntılar yaşıyoruz. İnşallah kısa sürede yapılacağı söylenen Gölet’in yapılmasından sonra büyük bir rahatlığa kavuşacağız. Bu güzel hizmetlerin devamını bekliyoruz" dediler.

Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com