Ford Otosan Yeniköy Fabrikası'nın açılış töreni

Ford Otosan Yeniköy Fabrikasının açılış töreni
Ford Otosan Genel Müdürü Yenigün:

KOCAELİ (AA) - Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, "1998 yılında sadece bin 600 civarında araç ihraç ederken, geçtiğimiz yıl 225 bin adet ihracat yaptık. Önümüzdeki dönemde Avrupa otomotiv ekonomisindeki toparlanmayla birlikte ihracat rakamını 300 bin adet civarına çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

Yenigün, Ford Otosan Yeniköy Fabrikası'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Ford Otosan'ın son 5 yılda toplam 1,9 milyar dolar net dış ticaret fazlasıyla cari açığın kapatılmasına çok büyük katma değer yarattığını söyledi. 

Kocaeli ve İnönü fabrikalarının kuruldukları ilk günden bu yana Ford'un mükemmel üretim merkezleri unvanlarıyla taçlandırdıklarını anlatan Yenigün, Türkiye'nin bir numaralı otomotiv şirketi olarak Yeniköy Fabrikası ve yeni hafif ticari aracın üretimiyle yatırımlarına devam ettiklerini kaydetti. 

Yenigün, 2011 ve 2014 yılları arasını kapsayan süreçte 1,6 milyar dolarlık yatırımla geleceğe sağlam adımlarla ilerlediklerini vurgulayarak, "Bugün resmi açılışını yaptığımız Yeniköy Fabrika yatırımımız ile yeni hafif ticari aracımız Courier için yarım milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdik" diye konuştu.

Bu projenin 40 ay önce başladığını dile getiren Yenigün,  "Projemizin en büyük özelliği, yeni aracımızın geliştirme sürecinin düz beyaz kağıttan başlayan ve bugüne kadar geçen bütün süreçlerinde Ford Otosan'ın yöneticisi, mühendisi ve işçilerinin emeğiyle ortaya çıkmasıdır. Bu meşakkatli dönemde eş zamanlı olarak yine yeni bir fabrikayı da sadece 16 ayda hayata geçirdik. Bu bir inanç ve başarı öyküsüdür. Ford Otosan, geçmiş ve bugünkü yöneticilerinin ve çalışanlarının azmi ve emeğiyle ortaya çıkan, bizden sonraki nesillere emanet edeceğimiz ve ülkemize mal olmuş önemli bir yatırımdır" diye konuştu. 

- "Yan sanayimizin 500 milyon dolar yatırım yapmasını sağladık" 

Yenigün, Ford Otosan olarak bu yatırımı gerçekleştirirken hayata geçirdikleri her yeni projede yan sanayide de büyük yatırımlar yapıklarına dikkati çekerek, "Son 4 yıllık süreçte yan sanayimizin 500 milyon dolar yatırım yapmasını sağladık. Yan sanayimizin global arenanın kapılarını açarak bu projeler sayesinde dünya devleriyle iş yapmalarını sağlamakta önayak oluyoruz. Yan sanayimizle yarattığımız bu sinerji sonucunda daha üretimin ilk gününde yüzde 60 yerlilik oranına kavuşan Courier, önümüzdeki günde yapacağımız çalışmalarla çok kısa zamanda diğer ürünlerimiz gibi yüzde 70'in üzerinde yerlilik oranına çıkacaktır" ifadesini kullandı. 

Yenigün, otomobil, orta ve hafif ticari araçlar, ağır ticari vasıtalarla onların dizel motorlarında mühendislik aktiviteleri olarak da Ford'un 3. büyük merkezi olduklarını vurgulayarak, otomotiv sektöründe yine bir ilki gerçekleştirerek bin 300 Ar-Ge mühendisinin yoğun çalışmaları ve üretimleriyle ilk defa Türkiye'de mühendislik ihracatını başlattıklarını kaydetti.

Bu ihracatın 2012 yılında 50 milyon dolar, 2013 yılında ise 73 milyon dolara çıktığını dile getiren Yenigün, "Önümüzdeki dönem için kendimize yılda 100 milyon dolar mühendislik ihracatı yapmak hedefi koyduk" şeklinde konuştu.

- "Tüm dünya için yılda 110 bin adet Courier üreteceğiz"

Ford Otosan'ın Kocaeli fabrikasını kurdukları 2001'e kadar yılda 25-30 bin arasında üretim yaptığına dikkati çeken Yenigün, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu fabrika hizmete girdikten sonra üretim ve kapasite rakamlarımız 10 katından fazlaya çıkarak 415 bin adede ulaştı. 1998 yılında sadece bin 600 civarında araç ihraç ederken geçtiğimiz yıl 225 bin adet ihracat yaptık. Önümüzdeki dönemde Avrupa otomotiv ekonomisindeki toparlanmasıyla birlikte ihracat rakamını 300 bin adet civarına çıkarmayı hedefliyoruz. 16 ay gibi rekor sürede tamamlanan Yeniköy fabrikasında tüm dünya için yılda 110 bin adet Courier üreteceğiz. Yeniköy fabrikası Courier için dünyadaki tek üretim merkezi olacak ve Ford'a yeni bir segmentin kapılarını açacak olan bu aracımız da yine bu fabrikamızın içinde bulunan limanımızda 46 ülkeye ihracat yapacağız. Bugün hatlardan indirdiğimiz Courier ile geçtiğimiz aylarda devreye aldığımız yeni Transit araçlarımızla yani Ford Otosan'ın tüm üretim gamıyla birlikte artı Eskişehir fabrikamızdaki Kargo kamyonlarla birlikte toplam bu şirket olarak 106 ülkeye ihracat yapıyor olacağız."

Yenigün, Ar-Ge, ürün geliştirme ve mükemmel üretim sistemleri sayesinde Ford Otosan olarak Türkiye'nin ticari gücü olmayı sürdürdüklerini vurgulayarak, "Açılışını gerçekleştirdiğimiz fabrika, Türkiye'nin yatırım aşamasında engelli dostu olarak tasarlanmış ilk fabrikasıdır. Bu fabrikada işitme ve konuşma gibi gibi klasik engelli çalışanlarımızın yanında ortopedik engelli ve down sendromlu arkadaşlarımız da artık kendilerini doğrudan iş sahibi olarak görebiliyorlar. Toplam 219 engelli çalışanımızla bu konuda otomotiv sektöründe fark yaratmaya devam edeceğiz. Tüm bu bahsettiğim rakamlarla Türkiye'nin 2023 hedeflerine hazır olduğumuzu ispat etmeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com