Ford Otosan Yeniköy Fabrikası'nın açılış töreni

Ford Otosan Yeniköy Fabrikasının açılış töreni
Başbakan Erdoğan: (2)

KOCAELİ (AA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son bir yılın özellikle iş dünyası için sıkıntılı geçtiğini kaydederek, "Önce Gezi olaylarıyla, ardından 17, 25 Aralık darbe girişimiyle Türkiye'de istikrar, özellikle de ekonomik istikrar ciddi şekilde tehdit edildi. 30 Mart, tüm bu saldırılara gereken cevabı verdi" dedi. 

Erdoğan, Ford Otosan Yeniköy Fabrikası'nın açılış törenindeki konuşmasında, sabah saatlerinde TOBB'un 70. Genel Kurulu'na katıldığını ve burada iş dünyasının temsilcileriyle bir araya geldiğini hatırlattı. 

TOBB'un, delegeleri arasında yaptığı ankete değinen Erdoğan, "İş dünyasının son bir yıllık süreçte işlerin gidişinden memnun olmadıklarını ifade ettiklerini bu ankette gördük. Önümüzdeki bir yıl için ise umutların canlı olduğuna, işlerin iyiye gideceğine, daha çok kar elde edileceğine ve daha çok istihdam oluşturulacağına dair inancın yüksek olduğunu müşahede ettik. Evet; son bir yıl, herkes için ama en çok da iş dünyamız için sıkıntılı geçti. Önce Gezi olaylarıyla, ardından 17, 25 Aralık darbe girişimiyle Türkiye'de istikrar, özellikle de ekonomik istikrar ciddi şekilde tehdit edildi. 30 Mart, tüm bu saldırılara gereken cevabı verdi. Yapılan tüm saldırılara rağmen, kurulan tüm tuzaklara rağmen milletimiz istikrar istediğini, huzur istediğini, milli iradeye ve demokrasiye sımsıkı sahip çıktığını gösterdi" diye konuştu. 

 

-  "Türkiye'nin imajına, itibarına yönelik çok ağır saldırılar yapılıyor" 

 

30 Mart seçimlerinin, Türkiye'de demokrasiden, sandıktan, hukuktan başka bir yol olmadığını da herkese gösterdiğini kaydeden Erdoğan, şöyle dedi:

"Şu anda Soma'da yaşanan elim kazanın ardından sokakların bir kez daha hareketlendirilmeye, tahriklerin bir kez daha devreye sokulmaya çalışıldığını görüyoruz. İçeride ve dışarıda Türkiye'nin imajına, itibarına yönelik çok ağır saldırıların yapıldığına tekrar şahit oluyoruz. Türkiye'de demokrasinin güçlenmesinden, ekonominin istikrarla büyümesinden, Türkiye'nin bölgede ve dünyada söz sahibi olmasından rahatsız olanlar, bu yürüyüşü durdurmak ya da yavaşlatmak için çeşitli kampanyalar yürütüyorlar. Burada şunu açık açık bir kez daha ifade etmek isterim. Tüm bu saldırılar, benim şahsımdan öte bu güzel ülkeme, Türkiye'ye yönelik saldırılardır. Bu saldırılar, Hükümetimizden önce Türkiye'nin itibarına, imajına yönelik saldırılardır. Yine bu saldırılar, belli bir kesime yönelik değil, 77 milyona, 77 milyonun ekmeğine, emeğine, Türkiye'nin ekonomisine kasteden saldırılardır. Mısır ve Ukrayna'da ortaya çıkan sonuçlara bakıldığında, Türkiye'nin ne ile karşı karşıya bırakılmak istendiği daha net görülecektir. Bizim artık, enerjimizi bu tür tahriklere, tuzak ve kumpaslara değil, 2023 hedeflerimize yoğunlaştırmamız gerekiyor. Türkiye, öyle bir noktaya, öyle bir seviyeye ulaştı ki, sandık dışı yollardan yıpratılmak istendiğinde bunun mağduru sadece Hükümet değil, başta iş dünyası olmak üzere herkes olacaktır."

 

- "Türkiye şahlanışını kararlılıkla sürdürecek" 

 

Ekonomide, son bir yıl içinde bozulan dengelerin yeniden düzeldiğini de aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bakın; geçen mayısta Merkez Bankamızın rezervi 135 milyar dolardı. Şimdi tekrar 130 milyar doları yakaladık. Bildiğiniz gibi; geldiğimizde IMF'e olan borç 23,5 milyar dolardı ama geçen 14 Mayıs'ta IMF'e olan borcumuzu sıfırladık. Buraya geldik... Türkiye yeniden rekorlara doğru ilerliyor. Şu anda Avrupa'da büyüme hızı ilk çeyrekte, bakıyorsunuz en iyisi gibi Almanya görünüyor, o da aklımda kaldığı kadarıyla 0,4 veya 0,8, buralarda ama bizim şu anda 4 ila 5 arasında büyüme hızımızın olması ilk tahminlerimiz. Bunu yakalayacağız. İçeride ve dışarıda Türkiye'ye yönelik karalama kampanyaları da başarısız olduğunda göreceksiniz Türkiye, şahlanışını, kutlu yürüyüşünü daha bir kararlılıkla sürdürecek. Bunu da hep birlikte yapacağız. Demokrasiyi, özgürlükleri, eleştiri, protesto gösteri hakkını da en güçlü şekilde birlikte savunacak ama tuzakları, tahrikleri, farklı niyetler taşıyan tehditleri de birlikte göğüsleyeceğiz."

Açılışı yapılan tesisin, cesur girişimciliğin yanı sıra istikrarlı, huzurlu, demokratik bir Türkiye'nin eseri olduğunu da ifade eden Erdoğan, "Bu tür eserleri, önümüzdeki süreçte daha çok göreceğimize ben yürekten inanıyorum. Bugüne kadar yatırımlarıyla, üretimleriyle, istihdamlarıyla, ihracatlarıyla, araştırma geliştirme faaliyetleriyle Türkiye'yi büyütme davamıza destek olan, katkı sağlayan herkese şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Ford Otosan Yeniköy Fabrikası'nda görev yapacak mühendis, teknisyen ve işçilere başarılar dileyen Erdoğan, başta Koç ailesi olmak üzere, Ford yöneticilerine teşekkür etti.  

 

- Notlar

 

Ford Otosan Yeniköy Fabrikası'nın açılış törenine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da katıldı.

Törene, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç ile Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Ford Motor Company Yönetim Kurulu Başkanı William Clay Ford da katıldı.

Günün anısına Başbakan Erdoğan'a, Ford Transit Courier marka aracın bir maketi hediye edildi.

Daha sonra Başbakan Erdoğan, Ekonomi Bakanı Zeybekci, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık ile diğer yetkililer açılış kurdelesini kesti.

Erdoğan, açılış kurdelesini keserken, "Ford Otosan'ın Courier marka bu güzel otomobilini inşallah sadece dünyanın değil ülkemizin de hizmetine alıyoruz. Tüm emeği geçenleri tekrar kutluyoruz. Hayırlı olsun diyoruz, ya Allah bismillah" dedi.

Ardından Ford Transit Courier aracının hattan inişi gerçekleştirildi. Başbakan Erdoğan önde otururken, Ford Motor Company Yönetim Kurulu Başkanı William Clay Ford aracı kullandı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ile Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç da arka koltukta yer aldı.

Erdoğan, araçla yaptığı gezi sonrasında üzerinde fabrika çalışanlarının imzalarının bulunduğu Ford Transit Courier araçlardan birine Rahmi Koç ile imza atarak, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Açılışı yapılan fabrika ve çevresinde tören öncesi geniş güvenlik önlemi alındığı görüldü.

(Bitti)

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com