Ford yine işçi çıkarıyor

Ford yine işçi çıkarıyor
Ford Otomobil Fabrikası Avustralya`daki iki fabrikasından çok sayıda kişiyi işten çıkaracağını açıkladı.
Dün erken saatlerde, Ford`un Melbourne şehrindeki Geelong ve Broadmeadows fabrikalarından 440 kişiyi işten çıkaracağını açıklaması bölge halkı tarafından şaşkınlıkla karşılandı.
 
Özellikle Türk halkın yoğun yaşadığı Geelong ve Broadmeadows bölgesinin ekonomisi de büyük ölçüde Ford fabrikalarına bağlı.
 
Otomobil satışlarındaki düşüşün etkili olduğu işten çıkarmalar daha önce de Holden ve Toyota gibi otomobil üreten firmalarında yaşanmıştı.
 
SATIŞLARDAKİ DÜŞÜŞ ETKİLİ OLDU
 
Ford yetkililerinin yaptığı son açıklamaya göre, günlük üretimin 209 üniteden 148 üniteye düşmesi, geçtiğimiz yıl ile karşılaştırıldığında yüzde 25'lik bir düşüşün olduğu anlamına geliyor.
 
Avustralya'daki Ford`un Genel Müdürü Bob Graziano`a, her iki fabrikadan da işçi çıkarılacağını, bunun dengeli olması için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Grazino, Bugün bizler için ve Avustralya için üzücü bir gün, ancak herşeye rağmen üretimimizi sürdürmeye de devam edeceğiz şeklinde konuştu. Graziano, işten çıkarmaların dün sabah saatlerinde işçilere söylendiğini ve önümüzdeki günlerde başka bir işten çıkarma planlamadıklarını da sözlerine ekledi.
 
HÜKÜMET YARDIM ETMİŞTİ
 
Avustralya yerel ve eyalet hükümetleri bundan yaklaşık 6 ay önce 103 milyon Dolar'lık sübvanse ile Geelong ve Broadmeadows fabrikalarından işçi çıkarmaların önüne geçmeye çalışmıştı.
 
Avustralya`da faaliyetlerine başlayıp, yüksek maliyet nedeni ile üretimlerini Tayland, Çin gibi ülkelere taşıyan bir çok fabrika Ford fabrikalarının da Tayland`a taşınmasının da söz konusu olduğu gibi, Tayland`ın Ford'a yaptığı cazip teklifler sonrası gündemde. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com