Forum İstanbul 2014

Forum İstanbul 2014
TEB Genel Müdürü Leblebici: "Ben yüzde 3'lü büyüme rakamları bekliyorum. Aslında üstüne koya koya büyüdüğümüz bir dönem olacak. Bunu da bir süre devam ettirmeliyiz"

İSTANBUL (AA) - Türk Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Ümit Leblebici, Türkiye'nin bu yılki büyümesinde yüzde 3'lü büyüme rakamları beklediğini belirterek, "Aslında üstüne koya koya büyüdüğümüz bir dönem olacak. Bunu da bir süre devam ettirmeliyiz" dedi. 

Leblebici, Forum İstanbul 2014'te yaptığı konuşmada, Türkiye'nin içinde bulunduğu yeni büyüme modeline yönelik soru üzerine, Türkiye'nin eskiden bir sene yüzde 6 büyüdüğünü, diğer sene yüzde 6 küçüldüğünü belirterek, "Son 10 senede bu süreci tamamen değiştirmiş durumdayız. Süreklilik arz eden bir büyüme ile devam ediyoruz. Şu anki büyümemizin içinde taktiksel değişimler var" diye konuştu.

Türkiye'nin geçen sene yüzde 4 büyüdüğünü, bu yıl IMF'in yüzde 2'li rakamlar beklediğini ifade eden Leblebici, sözlerine şöyle sürdürdü:

"Ben yüzde 3'lü büyüme rakamları bekliyorum. Aslında üstüne koya koya büyüdüğümüz bir dönem olacak. Bunu da bir süre devam ettirmeliyiz. Dünya önümüzdeki bir iki sene içinde değişik gelişmeler gösterebilir. Bu gelişmelerin başında gelişmiş ülkelerin daha fazla büyüme yarattığını göreceğiz. Ama Türkiye'de büyüme rahatlıkla yüzde 4'lü seviyeleri tutturarak devam ettirecek diye düşünüyorum." 

Türkiye'nin cari açık ile ilgili problemi olduğunu aktaran Leblebici, şunları kaydetti:

"Otoriteler cari açığa sebep olan şeye bakıyorlar. Cari açığa sebep olan şey hızlı tüketim eğilimi ve katma değerli ürünlerin üretilememesidir. Benim açımdan bakıldığında cari açık verimlilik ile ilgili sorundur. O zaman dataları iyileştirmeniz gerekiyor. Özel sektörün de yapması gerekenler var. İnovasyonun hayata geçirilmesi lazım. Melek yatırımcı platformu bizim de üzerine düştüğümüz ve başarı sağladığımız bir konudur."

Merkez Bankası'nın attığı adımlara yönelik bir soru üzerine Leblebici, Merkez Bankasının zamanında, doğru şekilde adım attığını belirtti. 

 

-  “Türkiye'nin geçen yılki büyümesi gayet olumlu”

 

Odeabank Genel Müdürü Hüseyin Özkaya da hükümetin dengeli bir büyüme hedefine geçiş çabası olduğunu ve bunun belli ölçüde başarıldığını belirterek, Türkiye'nin geçen yılki yüzde 4 büyümesinin gayet olumlu olduğunu ifade etti.

Özkaya, Türkiye'nin ihracatta yılbaşından buyana önemli bir artış yakaladığını dile getirerek, "İthalatın azaldığını görüyoruz. Bu sağlıklı bir büyümedir. İç tüketimde ise bayağı bir azalma var" dedi. 

Türkiye ekonomisinde son dönemde yaşanan gelişmelerin çok güzel bir stres testi olduğuna işaret eden Özkaya, "Bankacılık sektöründe batık veya sorunlu kredilerde çok büyük bir artış olmaması aslında şirketlerimizin stres testini yaşadığını ve büyük ölçüde bu sorunu aşabildiğini gösteriyor. Bankacılık açısından biz çok fazla kuru tahmin etmek zorunda değiliz. 'Dengeli sağlıklı ve cari açık vermeyen büyümeyi nasıl yaparız?'ın üzerinde durmamız gerekiyor ki zaten devlet bunu yapıyor. Yaptığı bir çok politikanın buna yönelik olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin cari açık vermesinin en önemli nedeninin iç tüketim olmakla beraber enerji ithalatı olduğunu hatırlatan Özkaya, "Büyüme konusunda enerji çok önemli bir unsur, şirketler büyüdükçe enerji ihtiyaçları da artıyor bu da ithalatı artırıyor. Bu nedenle enerji politikası konusunda önemli adımlar atılması lazım. Yurt dışına bağımlı enerji tüketiminin azaltılması gerekiyor."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com