Fotoğrafınızı çekip şantaj yapan virüs!

Fotoğrafınızı çekip şantaj yapan virüs!
Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında bahsettiği virüs gerçekten var mı?

İSMİ INTERPOL VİRÜSÜ

Erdoğan'ın söz ettiği üzere webcamden fotoğraf çekip ekrana getiren virüsler gerçekten de mevcut. Interpol virüsü olarak da bilinen ve Ukash virüs sınıfına giren bu zararlılar spam mailler ile birlikte e-postaları kullanarak bilgisayarlara sızabildiği gibi kullanıcıların güvenilir olmayan sitelerde yine güvenilir olmayan linklere tıklaması ve uygulama dosyalarını (.exe soyadlı dosyalar) çalıştırması bu virüsleri bilgisayarlara kolayca bulaştırabiliyor.

IP'NİZ BLOKE EDİLDİ MESAJI VERİYOR

Virüs bilgisayara bulaştıktan sonra 'IP'niz bloke edildi' türü sahte bir mesaj içeriyor ve bu virüslerin bazı çeşitleri bilgisayara sızmayı başardığında kullanıcıların webcam'ini kullanarak görüntülerini alabiliyor. Böylece virüs hem inanırlığını artırıyor hem de 'bilgileriniz elimizde' diyerek kullanıcılardan para almaya çalışıyor.

JANDARMA VEYA MIT LOGOLU OLABİLİYOR

Daha çok Avrupa ülkelerinde görülen ve genelde bilgisayarları kilitlediği için mağdur olan kullanıcılar bu zararlılar nedeniyle para ödemek durumunda kalırken, virüs kendini Interpol, MIT veya Jandarma logosu kullanarak gösterebiliyor.

GÜVENİLİR OLMAYAN SİTELERDEN UZAK DURUN, HER E-POSTAYI AÇMAYIN

Bu tür virüslerle boğuşmamak için mutlaka bilgisayarınızda virüs programı bulundurmalı ve sık sık bilgisayarınızı zararlı içeriklere karşı taramalısınız. Virüs programınızı en güncel haliyle kullanmanızın yanında güvenilir olmayan sitelere kesinlikle girmemenizde bu virüslerle karşılaşma olasılığınızı en aza indirir.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com