Fotomontaj skandalı

Fotomontaj skandalı
Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit'in Hatay'a ilişkin gösterdiği fotoğrafların fotomontaj olduğunun ortaya çıkması canlı yayını karıştırdı.

Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit'in Hatay'da yaptığı incelemeler sonrasında basın toplantısında ortaya attığı "ambulansla silah taşınıyor" iddiası dün gece CNN Türk'te canlı yayın krizine neden oldu.

SURİYE'YE AMBULANSLARLA SİLAH TAŞINIYOR

Birgit geçtiğimiz günlerde Hatay'ı ziyaret etmiş ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmüştü. Ardından yaptığı basın toplantısında cep telefonuyla çekilmiş bazı fotoğraflar göstermiş ve "Elimizde Türk Sağlık Bakanlığı'na ait ambulansla Özgür Suriye Ordusu'na silah taşındığını gösteren fotoğraf var. " demişti.

ADALET BAKANI CANLI YAYINDA YALANLADI

Adalet Bakanı Sadullah Ergin dün gece CNN Türk'te Enver Aysever'in konuğu oldu ve , Hatay'da incelemelerde bulunan basın konseyi üyelerinin kanıt olarak sundukları fotoğrafa sert tepki gösterdi:

"Acımasız bir dezenformasyon (bilgi çarpıtma) var. Basın konseyi üyelerinin Hatay'la ilgili dile getirdiği konuşmalar var. Olayla hiç alakası olmayan absürt bir fotoğraf, ambulans içinde silahlar, havan topları, iple bağlanmış tabanca, mayın bağlanmış ambulansın tavanında sallanarak avize gibi gidiyor. Böyle bir silah taşıma yöntemi biliyor musunuz? Bunlar ya kurgulanmış ya da fotomontajdır.”

BİRGİT "PROGRAMI TERKEDERİM" DEDİ

Tesadüfen CNN Türk'te Bakan Ergin'in konuk olduğu Aykırı Sorular programından sonra Orhan Birgit'in de konuk olduğu ve Şirin Payzın'ın moderatörlüğünü üstlendiği Ne Oluyor? programı yayınlandı.

Payzın Basın Konseyi Başkanı olan konuğuna Bakan Ergin'in iddialar ile ilgili söylediklerini aktardı ve konuyla ilgili cevap hakkını kullanmasını sağladı.

Programın ilerleyen dakikalarında iddialarını tekrarlayan ve "fotomontaj olup olmadığı beni ilgilendirmiyor" diyen Birgit ardından "böyle yaparsanız ben devam etmem" diyerek herkesi programı terketmekle tehdit etti.

İşte canlı yayında yaşanan o gerilimli anlar:

Şirin Payzın: Sayın Orhan Birgit'i eleştirdi Bakan Sadullah Ergin. Sayın Orhan Birgit bizimle birlikte. Bu eleştirilere yanıt verecek.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin: Bir basın konseyi başkanının böyle bir asparagasa dayanarak Hatay'da ambulanslarla suriye'ye silah taşınıyor demesi sorumsuzluk örneğidir.

Şirin Payzın: Orhan Bey, cevabınız...

Orhan Birgit: Cevabım şu, sayın bakan Antakyalı. Hatay'da yaşıyor. Doğma büyüme oralı. Siyasi hayatı da mensup olduğu partinin kurallarına göre 3. devreyi doldurduğu için noktalanıyor. Kendisi için ben gittiğimde Antakya'da yeni dönemde belediye başkanı olmasından söz ediliyordu. Bilmiyorum. Ben kendisine saygı duyan birisiyim. Adalet Bakanı olarak uygulamalarını beğenmiyorum. Ben sorumsuz olarak gitmedim oraya. 1 Eylül Dünya Barış Günü, Antakya'da bir grup insan hakları Aktivisti'nin yapmaya çalıştığı bir toplantı vardı. O toplantıya marjinal bir grup müdahale etti. Bunlar Esad yanlısı bir grup. Orada provake edici pankartlar göstermişler. Hatay valisi de bütün toplantıları bu olaya dayanarak yasakladı. Olağanüstü hal yok, bakanlar kurulu kararı yok. Ama Valinin kararını ben Basın Konseyi olarak savunduğumuz, silahsız ve saldırısız toplantı ve ifade özgürlüğünü savunan bir görüş içinde bazı Basın Konseyi üyeleriyle birlikte kalktık gittik. Kendi paramızla gittik, kendi paramızla kaldık. 3 gün içinde Antakya'da ne kadar sivil toplum kuruluşu varsa, gazeteciler cemiyetinden insan hakları derneğine hepsini ziyaret ettik ve onlardan aldığımız bilgileri de bir basın açıklaması ile paylaştık.

Paylaşam konsey adına olmadı. Deneyimi ve birikimi olan bir gazeteci ve eski siyasetçi olarak herkesin kendi görüşünü açıklayacağını anlattım. Silah taşıma meselesinden de bahsettim. Bunun üzerinde duruyorum. Bunlar var. Ama bizim cep telefonlarımıza gönderilmiş olan, Facebook'ta da dolaşıyor bu. Fotomontaj olduğu gerçekten belli olan ve Sayın Bakanın da gösterdiği görüntünün sahibi ben değilim. Bana da gelmiş. Bunlardan bahsettim ben. Bunlar döndü dolaştı o kamyonetin içinde kaldı. Böyle basit değil bu. Bana CHP Hatay Milletvekili sayın Edipoğlu'nun söylediğine göre bir traktör bir trafik kazası yapıyor. Bir kamyonet ile çarpışıyor ve silahlar görünüyor. Bu fotoğraf benim dediğim olayın fotoğrafı mıdır bilmem. Benim iddiam bu.

Bir gazeteci olarak ülkemde hukukun, huzurun yürümesi için üzerime düşeni kalkıp yapmaya çalışıyorum bu yaşıma rağmen. Bunun sorumsuzluk olmadığını da sayın Bakan'a hatırlatmak isterim. Provokasyon yapmam.

Şirin Payzın: Bu fotoğrafları sizin telefonunuza yolluyorlar. Ama sivil toplum örgütleri de aynı şeyi mi anlatıyor.

Orhan Birgit: Başka fotoğraflar da var. Libyalı doktorların mücahitleri tedavi ettiğine dair fotoğraflar da var. Tek olay bu değil ki...

Şirin Payzın: Bu konulara girelim ama önce Fehim Taştekin, senin yorumunu almak isterim. Bu fotomontaj mı değil mi tartışması bir yana.

Orhan Birgit: Ona girmeyelim. Onu yaparsanız ben devam etmem...

Şirin Payzın: Neye pardon?

Orhan Birgit: Fotomontaj olup olmadığı işi beni ilgilendirmiyor.

Şirin Payzın: Biz fotomontajı konuşmuyoruz başka bir şeyi konuşuyoruz.

(MUT)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com