Fransa askerlerini çekiyor

Fransa askerlerini çekiyor
Sürpriz bir kararla Afganistan’a giden Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Fransız askerlerini yıl sonunda 3 bin 200 askerden 2 binini bu ülkeden çekeceğini açıkladı.
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Savunma Bakanı Jean Yves Le Drian ve Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile Afganistan'a giderek buradaki Fransız askerleriyle bir araya geldi.

Afganistan’daki Kapisa kentinin doğusundaki Nicrab üssünde görev yapan Fransız askerlerine hitap eden Fransa Cumhurbaşkanı, düzenli ve koordineli bir biçimde çekileceklerini anlatırken “2000’inizden fazlası bu yılın sonundan önce Fransa’ya dönecek. Organizasyon ve lojistik açısından bakıldığında, bu önemli bir sorun” dedi. Hollande, seçim kampanyası sırasında verdiği sözü hatırlatarak, “Afganistan’da 2012 yılından sonra hiçbir muharip askerimiz kalmayacak” diye konuştu.
 
Fransız askerlerinden sonra Devlet Başkanı Hamid Karzai ile bir araya gelen Hollande, bundan sonra Afganistan’da güvenlik alanında yeni bir misyona katkı sağlayacaklarını, askeri eğitim alanında Afgan ordusuna desteğin süreceğini, enerji, sağlık ve tarım gibi alanlarda da işbirliğini güçlendireceklerini vurguladı.
 
Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransız birliklerinin Afganistan'dan önümüzdeki yılın sonunda çekileceğini açıklamıştı.

NATO'ya bağlı tüm muharip birliklerin ise 2014 yılı sonunda çekilmesi planlanıyor. Hollande'ın erken çekilme kararı, NATO Zirvesi'nde, diğer bazı müttefik ülkelerin eleştirilerine yol açmıştı.(EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com