Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Washington'da

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Washington'da
Obama, Hollande'ı Beyaz Saray'da resmi törenle karşıladı

ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama, Washington'ı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ı Beyaz Saray'da resmi törenle karşıladı.

Beyaz Saray'ın Güney Bahçesi'nde (South Lawn) düzenlenen törende, ABD ve Fransa milli marşları okundu, 21 pare top atışı yapıldı.

Obama ve Hollande, tören kıtasını denetledikten sonra, ellerinde ABD ve Fransa bayraklarıyla töreni izlemeye gelen coşkulu kalabalıkla selamlaştı.

Daha sonra konuşma yapan iki lider, iki ülke arasında uzun geçmişe dayanan bağların altını çizdi, törene katılanlar arasında bulunan, 2. Dünya Savaşı sırasında Fransa'da görev yapan iki Amerikalı savaş gazisini de selamladı.

Obama, "Birbirimiz sayesinde burada duruyoruz. Özgürlüğümüzü birbirimize borçluyuz. Bizden önceki nesiller gibi, bizim de görevimiz sadece kalıcı ittifakımızı muhafaza etmek değil, aynı zamanda zamanımıza göre yenilemektir. Bugünün zorluklarına hiçbir ülke tek başına göğüs geremez. Daha fazla ülke öne atılmalı ve liderliğin sorumluluklarını yerine getirmeli; ABD ve Fransa'nın birlikte yapmakta olduğu da bu" diye konuştu.

Konuk cumhurbaşkanı Hollande da iki ülkenin evrensel değerleri paylaştığını ve "daha iyi bir dünya için en iyi reçete olan bir dostluk modeli" inşa ettiğini belirterek, teröre karşı mücadele, kitle imha silahları ve kimyasal silahların oluşturduğu tehditlerle başa çıkma, Ortadoğu'daki krizlere çözüm bulma, Afrika'nın kalkınmasını destekleme, küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi konularda ABD ile Fransa'nın birlikte çaba gösterdiğini kaydetti.

Obama çifti ve Hollande, konuşmaların ardından Beyaz Saray'ın balkonundan kalabalığa el salladı. Törende ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve bazı bakanlar da hazır bulundu.

Bu arada Obama ve Hollande'ın gelişini beklerken tören kıtasında bir asker bayıldı ve arkadaşlarının yardımıyla tören alanının dışına taşındı.

Obama ve Hollande, Oval Ofis'te baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek. Akşam da Obama çifti, konuk cumhurbaşkanı onuruna Beyaz Saray'da devlet yemeği verecek.

Muhabir: Mehmet Ö. Toroğlu
Yayınlayan: Şermin Coşkun

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com