Fransa Cumhurbaşkanı Mali’de

Fransa Cumhurbaşkanı Mali’de
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, sürpriz bir ziyaretle cumartesi günü Fransız ve Mali askerleri tarafından tekrar ele geçirilen Mali'nin Timbuktu kentine geldi.

François Hollande'ı, Timbuktu kentinde, bu ülkeye gönderilen Fransız askerleri karşıladı.
 
Mali ziyareti sırasında başkent Bamako'ya da giderek Malili yetkililerle görüşmesi planlanan Hollande'a, Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian'ın eşlik edeceği belirtilmişti.
 
Hollande'ın Mali'nin tarihi kenti Timbuktu kentine yaptığı ziyarete, UNESCO Genel Direktörü İrina Bokova da eşlik ediyor.
 
UNESCO'dan yapılan açıklamada, ''Bokova'nın, isyan sırasında zarar gördüğü belirtilen tarihi eserlerle ilgili yerinde hasar tespiti yapmak ve buranın korunmasıyla ilgili uluslararası kampanyayı başlatmak için Hollande'a eşlik ettiği'' bildirildi.
 
Bokova'nın, konu ile ilgili çalışmaları organize etmek içinMali yetkilileriyle görüşmesi bekleniyor.
 
Timbuktu'daki 15. yüzyıldan kalma el yazmaları, dünyanın en önemli kültürel hazineleri arasında sayılıyor.
 
Fransa, geçen yıl Mali'nin kuzeyini kontrolü altına alan silahlı grupların Konna kentini ele geçirmesi ve başkente doğru ilerleme tehdidinde bulunması üzerine 11 Ocak'ta Mali'ye askeri operasyon düzenlemişti. Fransa, silahlı gruplar tamamen bertaraf edilene ve güvenlik sağlanana dek askerlerinin Mali'de kalacağını açıklamıştı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com