Fransa sözünü tutmadı!

Fransa sözünü tutmadı!
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransız askerlerinin Afganistan'dan çekilme işleminin 2013'te tamamlanacağını açıkladı.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile dün Paris'te bir araya gelen Sarkozy, gazetecilere yaptığı açıklamada, Fransız askerlerinin muharip görevinin öngörülenden bir yıl önce, 2013'te sona ereceğini belirtti.

Sarkozy, Fransız askerlerinin başkent Kabil'in kuzeydoğusundaki Kapisa bölgesinin güvenliğinin sorumluluğunu Mart 2012'den itibaren Afgan güçlerine devredeceğini açıkladı.

Daha önce 600 askerin ülkeye dönmesinin planlandığını hatırlatan Fransa Cumhurbaşkanı, bu yıl bin askerin Fransa'ya dönmesinin öngörüldüğünü vurguladı.

Afganistan'dan geçen hafta bir Afgan askeri tarafından 4 Fransız askerinin öldürülmesinden sonra askıya alınan Afgan ordusunun eğitimi misyonunun yarından itibaren başlayacağını da belirten Sarkozy, 2013'ten sonra da Fransız askerlerinin eğitim misyonunun devam edeceğini ifade etti.

MİLLETVEKİLİ TEPKİ GÖSTERDİ

Sarkozy’nin bu açıklaması tepkileri de beraberinde getirdi. Afganistanlı milletvekili Tahire Mücadedi, Afganistan güçlerinin görevi devralmaya hazır olmadığını belirterek, ülkede şiddet olaylarının artacağını söyledi. Kapisa milletvekili olan Mücadedi, Karzai’nin Fransa’nın planına destek vermesinin “büyük bir hata” olacağını ifade etti.

Kapisa’daki Afgan güçlerinin tek başlarına Taliban’la mücadeleye hazır olmadıklarını belirterek NATO güçlerinin çekilmesinin etkisinin başkent Kabil’de de hissedileceğini söyledi.

2014 SON TARİH

ABD öncülüğündeki yabancı askerlerin 2014 yılı sonuna kadar Afganistan'dan çekilerek görevi Afgan güvenlik güçlerine devretmesi bekleniyor. Fransa'nın Afganistan'da 3 bin 600 askeri bulunuyor.(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com