Fransa-Türkiye Akademik Koordinasyon Semineri

Fransa-Türkiye Akademik Koordinasyon Semineri
YÖK Başkanı Çetinsaya: "Değişen ve küreselleşen dünyada eğitimde uluslararasılaşmanın önemine inanıyoruz"

PARİS (AA) - Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Gökhan Çetinsaya, Fransa'da düzenlenen Türkiye-Fransa Akademik Koordinasyon Semineri'nde yaptığı konuşmada, YÖK olarak değişen ve küreselleşen dünyada eğitimde uluslararasılaşmanın önemine inandıklarını söyledi.

Paris'te Campus France girişimiyle düzenlenen seminerin açılışında, Campus France Direktörü Büyükelçi Antioine Grassin, Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan Valery Freland, Fransa Eğitim Bakanlığı'ndan Patirica Pol ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya konuşma yaptı.

Çetinsaya, sözlerine Türk yükseköğretiminin son yıllarda geçirdiği değişimden bahsederek başladı ve bu alanda birçok noktada mesafe kat edildiğini söyledi. Çetinsaya, özellikle öğrenci değişim ve yurt dışı eğitim programlarında öğrenci sayılarının 2-3 kat arttığının altını çizerek, Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında yükseköğretimde en başarılı ülkeler arasında yer aldığını kaydetti.

Yükseköğretimin gelişmesi sürecinde Türkiye'nin hedeflerinden bahseden Çetinsaya, şöyle konuştu:

"Son yıllarda yükseköğretimde yaşanan gelişme ve ilerleme önümüzdeki dönemlerde de artmaya devam edecek. Bu büyüme sürecinde toplamda üç ana hedefimiz var. Birincisi yükseköğretimde, tüm aşamaları ve süreçleriyle kalite sürecini tamamlamak ve kalite yönetimini yükseköğretimin belkemiği haline getirmek. İkincisi daha çok doktora öğrencisi ve araştırmacıyı eğitmek. Sonuncusu ise yükseköğretimin her alanında tüm araçları uluslararasılaştırmak. Değişen ve küreselleşen dünyada eğitimde uluslararasılaşmanın önemine inanıyoruz."

Çetinsaya, yükseköğretimde araştırma ağlarının ve bilimsel araştırmaların başarı sıralamasından çok daha önemli olduğuna inandıklarına vurgu yaparak, Türkiye'nin 5,5 milyon öğrenci, 140 bin akademisyen ve 180'i aşkın yükseköğretim kurumuyla yükseköğretimde Bologna sürecinin başarılı bir üyesi olduğunu hatırlattı. Yükseköğretimde başka ülkelerle işbirliğinin akademik alanda Türkiye'ye büyük katkılar sağlayacağına inandıklarını ifade eden Çetinsaya, üniversiteler arasında ne kadar işbirliği yapılırsa o kadar yararlı sonuçlar alınacağını dile getirdi. 

Üniversiteler arasında yükseköğretimde ileriye dönük ortak çalışmaların masaya yatırılacağı seminere Türkiye'den 18, Fransa’dan 37 yükseköğretim kurumu katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com