Fransa'da eşcinsel evliliğe son onay

Fransa'da eşcinsel evliliğe son onay
Fransız meclisi, eşcinsellerin evlenmesi ve evlatlık edinmesine olanak sağlayan yasa tasarısını, son kez 23 Nisan'da oylayacak.
Meclis genel kurulunda ilk kez 14 Şubat'ta kabul edilen tasarı, geçen hafta cuma günü Senato genel kurulunda metin üzerindeki bazı değişikliklerle kabul edilmişti.
 
Senato'da metin üzerinde yapılan bazı değişiklikler yüzünden, tüzük gereği, tasarının yasalaşmadan önce son kez bir daha mecliste oylanması gerekiyor.
 
Tasarıya karşı çıkanların dün Meclis binası önünde yaptığı gösterinin andından Fransız polisi 67 kişiyi gözaltına almıştı.
 
Senato genel kurulu, muhalefetin, tasarının referanduma götürülmesini öngören önergesini daha önce reddetmişti.
 
Yasa tasarısına sağ partiler, muhafazakar dernekler ve kilise şiddetle karşı çıkıyor. Eşcinsel evlilik karşıtlarının 26 Mayıs'ta Paris'te bir protesto gösterisi düzenlemeleri bekleniyor. Başkent Paris'te 13 Şubat ve 24 Mart'ta düzenlenen protesto gösterilerine yaklaşık 400 bin kişi katılmıştı.
 
Fransa'daki son kamuoyu yoklamasınına göre, seçmenlerin yüzde 53'ü eşcinsel evliliğe sıcak bakarken, yüzde 56'sı yine eşcinsellerin evlatlık edinmesine karşı çıkıyor.
 
Fransa'da Katolik kilisesi yönetimi, "Aile kurumunu tahrip edeceği ve ahlaki değerlere aykırı bulduğu" gerekçesiyle yasa tasarısı aleyhinde görüş bildirmiş ve seçmenleri parlamento üzerinde baskı yapmaya davet etmişti.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com