Fransa'da "jet karar" başvurusu

Fransa'da "jet karar" başvurusu
Fransa’da 2 milletvekili, Anayasa Mahkemesi’nin kararını 1 hafta içinde vermesi için başvuruda bulundu.

Fransa’da iki milletvekili, Anayasa Mahkemesi’nin Ermeni iddialarını reddedenlerin cezalandırılmasını öngören kanunla ilgili kararını 7 gün içinde vermesi için başvuruda bulundu.

23 Ocak’ta Fransa Senato’sunda kabul edilen kanunun, anayasaya aykırı olduğunu savunan 142 parlamenter dün, Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapmıştı.

Mahkemenin kanuna ilişkin iddiaları inceleyerek karar vermesi için bir ay süresi bulunuyor. Fakat, hükümetin “hızlandırılmış prosedür” talep etmesi halinde 7 gün içerisinde karar vermesi gerekiyor.

Sarkozy’nin partisi Halk Hareketi Birliği üyesi Eric Straumann ve Jean Philippe Maurer, hükümet nezdinde başvuru yaparak “hızlandırılmış prosedür” ün talep edilmesini Sarkozy’nin partisi Halk Hareketi Birliği üyesi Eric Straumann ve Jean Philippe Maurer, hükümet nezdinde başvuru yaparak “hızlandırılmış prosedür” ün talep edilmesini istedi.

Bu iki milletvekili, partisinin ve Ermenilerin baskısına rağmen kanunu Anayasa Mahkemesi’ne götürmek için de imza vermişti.

11 üyeli Anayasa Mahkemesi’nin, kanunu değiştirme veya tamamen reddetme hakkı bulunuyor. Paris’te öne çıkan kanaat, anayasallığı parlamentonun Kanunlar Komisyonu tarafından da sorgulanan kanunun geri çevrileceği yönünde.

Anayasa Mahkemesi’nin başkanlığını yürüten Jean-Louis Debré, 2006 yılında benzer bir yasa o zaman başkanı olduğu Fransa Milli Meclisi’nde görüşülürken karşı çıkmış ve engellemeye çalışmıştı. Öte yandan mahkeme üyesi eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın da inkar yasasına sıcak bakmadığı ifade ediliyor.

Yahudi soykırımı etkilenir iddiası

Kanuna başından bu yana destek veren Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvurunun “işlerini kolaylaştırmayacağını” ifade etti.

Sarkozy, kanunun reddi halinde benzer bir başvurunun Yahudi soykırımını inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören kanun için de yapılabileceği söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com