Fransa'da peçeye ilk ceza

Fransa'da peçeye ilk ceza
Fransa'da yasağa rağmen peçe takan iki kadın bugün mahkemede para cezasına çarptırıldı.

Hind Amas ve Kenza Drider adlı kadınlar Mayıs'ta Paris'te Meaux belediye binasının önünde peçe taktıkları için durdurulmuştu.
 
Daha önce polis bazı kadınlara ceza yazmıştı. Ama Amas ve Drider mahkeme tarafından 150 Euro para cezasına çarptırılan ilk kadınlar oldu.
 
Ülkedeki bazı Müslüman gruplar, Amas ve Drider'in para cezasına çarptırılması halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideceklerini açıklamıştı.
 
TÜM AVRUPA DAVAYI YAKINDAN İZLİYOR
 
Dava sadece Fransa'da değil, tüm Avrupa'da yakından izlendi. Belçika, İtalya, Danimarka, Avusturya, Hollanda ve İsviçre peçeyi ya yasakladı ya da yasaklamaya hazırlanıyor.
 
Dul bir anne olan 32 yaşındaki Amas ile üç çocuk annesi Drider, Fransa'da peçe takan ve bunun Avrupa yasalarının güvencesinde bir hak ve kişisel bir tercih olduğunu söyleyen kadınların temsilcisi oldu.
 
MİNİ ETEKTEN PEÇEYE GEÇİŞ
 
Hind Amas'ın peçe takmaya altı yıl önce başladığı belirtiliyor. Amas daha önce mini etek giyen ve partilere giden bir kadın olduğunu ancak sonradan imanını yeniden keşfettiğini söylüyor.
 
Ülkedeki Müslüman gruplar, peçe yasağının Nisan'da yürürlüğe girmesi ardından birçok Müslüman kadının sözlü ve fiziksel saldırıya uğradığını belirtiyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com