Fransa'da yeni dönem

Fransa'da yeni dönem
Fransız basını, François Hollande'ın, dünkü cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu önde bitirmesini ''normal'' sonuç olarak değerlendirirken, ''işsizlik ve ekonomik büyümenin Sosyalist siyasetçinin önündeki en büyük sorunlar olduğu'' görüşünde birleş

Sol eğilimli Liberation gazetesi baş makalesinde, seçmenlerin yeni bir umut kaynağı olduğu için Hollande'a oy verdiği tespitinde bulunurken, ''artık geriye değil, ileriye bakalım'' ifadesini kullandı.

Sağ eğilimli Le Figaro gazetesi baş makalesinde, gelecek ay genel seçimlerin düzenleneceğini hatırlatarak, ''sağ seçmenin bu kez seferber olup, mecliste çoğunluğu sağlayarak, ''cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki hatayı düzeltme şansına sahip olduğu'' temennisinde bulundu.

Siyasi gazetelerin tamamı, Fransız seçmenin dışında Avrupa başkentlerinin Hollande'ın seçim kampanyası sırasında söz verdiği gibi bütçe disiplinin güçlendirilmesini öngören hükümetler arası sözleşmeyi tartışmaya açıp açmayacağını merakla beklediğini okuyucularına duyurdu.

Hollande, dün seçim sonuçları açıklandıktan sonra yaptığı ilk açıklamada, ekonomik krizi çözmek için tek çare olarak gösterilen kemer sıkma politikalarına bir kez daha karşı çıkarak, ''Tasarruf bizim kaçınılmaz yazgımız değil'' demişti. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com