Fransa'da Yenilenebilir Enerjiler Sendikası 15. yıllık toplantısı

Fransa'da Yenilenebilir Enerjiler Sendikası 15. yıllık toplantısı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mercan: "Enerjide yerli kaynak kullanımı cari dengenin sağlanmasına katkıda bulunacak. Yenilenebilir enerjiye önem veriyoruz. Tüm yerli ve yenilenebilir kaynakları değerlendirmeliyiz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olduğunu belirterek, cari açığın azalması için tüm yenilenebilir enerji kaynaklarını değerlendirmek istediklerini belirtti.

Yenilenebilir Enerjiler Sendikasının (SER) 15. yıllık toplantısı, Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlendi.

UNESCO binasında yapılan toplantıya Mercan'ın yanı sıra Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Fransa Meclis Başkanı Claude Bartolone, Fransa Çevre Sürdürülebilir Kalkınma ve Enerji Bakanı Philippe Martin de katıldı.

Toplantının 2. oturumunda söz alan Mercan, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olduğunu ifade ederek, enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 75'inin ithal kaynaklardan karşılandığını söyledi. Mercan, yerli kaynak kullanımının cari dengenin sağlanmasına katkıda bulunacağına dikkati çekerek, "Bu nedenle yenilenebilir enerjiye önem veriyoruz. Tüm yerli ve yenilenebilir kaynakları değerlendirmeliyiz" dedi. Rüzgar enerjisinde, 2023 itibariyle 20 bin megawatlık kapasiteye ulaşmanın hedeflendiğini belirten Mercan, güneş enerjisinde de benzer hedeflerin olduğunu dile getirdi. Mercan, Türkiye'nin enerji çeşitliliğine önem verdiğinin altını çizerek, sadece yenilenebilir değil, nükleer enerjinin de hedefler arasında olduğunu kaydetti.

Toplantının açılışında konuşan Bakan Martin de değişen teknoloji ve küreselleşen dünyayla beraber dünyanın yeni enerji kaynaklarına ihtiyaç duyduğunu söyledi. Fransa olarak ışığı enerjiye dönüştüren fotovoltaik enerji üzerine çalıştıklarını vurgulayan Martin, ülke olarak coğrafi açıdan deniz kaynaklı enerjilere yönelme konusunda avantajlı olduklarını dile getirdi.

Avrupa'nın, özellikle Almanya'nın yenilenebilir enerji konusunda çabalarını takdir ettiklerini kaydeden Martin, Fransa'nın da bu konuda kendisini her geçen yıl daha çok geliştirdiğini anlattı.

Meclis Başkanı Bartolone, deniz kaynaklı enerjilerin önemine değinerek, Fransa'nın, deniz kaynaklı enerji gücü sıralamasında dünyada ABD'nin hemen ardından 2. sırada yer aldığına dikkati çekti. Avrupa'da tarımın en geliştiği ülkenin Fransa olduğunu savunan Bartolone, tarımın yenilenebilir enerji konusunda önemli bir enstrüman olduğuna işaret etti. Bartolone, dünyada yenilenebilir enerjiye olan ihtiyacın her geçen gün arttığını vurgulayarak, 2010'da yenilenebilir enerjinin, tüm enerji kaynaklarının yüzde 19'unu temsil ettiğini, 2011-2012 döneminde ise yenilenebilir enerjiye olan ihtiyacın yüzde 8,5 oranında artış gösterdiğini söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Fabius ise dünyada etkin bir diplomatik aktör olmanın yolunun ancak güçlü bir ekonomiyle mümkün olduğunun altını çizerek, ekonominin gelişmesi için de yeni araçları kullanmak gerektiğine dikkati çekti. Fabius, 2015 İklim Konferansı'nın Paris'te yapılacak olmasının hem ekonomik hem de çevresel açıdan büyük önem taşıdığını da sözlerine ekledi.

Muhabir: Fatma Esma Arslan
Yayınlayan: Zekeriya Gülün

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com