Fransa'da yerel seçimler

Fransada yerel seçimler
Sosyalist Başbakan Ayrault, ilk turda sandığa küsen seçmenlerin ikinci turda oy atmasını istedi:

PARİS (AA) - Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault, ikinci turda, aşırı sağ parti adaylarının seçimleri kazanmaması için bütün seçmenlerin seferber olması gerektiğini belirtti.

Yerel seçimlerin ilk turunda hayal kırıklığına uğrayan Başbakan Ayrault, ilk sonuçların açıklanmasından sonra basına yaptığı ilk açıklamada, iktidar partisinin beklediği oyları alamadığını kabul etmek zorunda kaldı.

İkinci turda seçmenlerin mutlaka sandığa gitmelerini isten Ayrault, "Cumhuriyet ve demokratik değerleri koruma adına bütün seçmenler, aşırı sağın adaylarını seçilmesini engellemek için seferber olmalı" ifadesini kullandı.

Seçimi önde bitiren Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri Jean Francois Cope, ilk sonuçların açıklanmasından sonra yaptığı açıklamada, patisinin gösterdiği performanstan memnun olduğunu belirterek "İlk turda iktidara öfkeli olduğu için aşırı sağ partiye oy veren seçmenlerin ikinci turda kesinlikle kendi partilerine oy vereceğinden emin olduğunu" söyledi.

Cope, ikinci turda adaylarının yarışmadığı seçim bölgelerinde, aşırı sağ adaya karşı sol adayların desteklenmesini seçmeninden istemeyeceğini kaydetti.

Seçimlerde önemli başarı gösteren ve ikinci tur için ‘’kilit parti’’ haline gelen Ulusal Cephe’nin lideri Marine Le Pen ise ikinci turda kendi adaylarının yarışmadığı seçim bölgelerinde seçmenlerinin çekimser kalmaları çağrısında bulundu.

Siyasi gözlemciler, ilk turu merkez sağdaki Halk Hareketi Birliği’nin (UMP) önde bitirmesinin seçmenin, iktidardaki Sosyalist Parti’nin politikalarına yönelik açık tepkisi olarak yorumlanıyor.

Siyasi gözlemcilere göre, iktidarın sosyal ve ekonomik politikalarından rahatsız olan seçmenler sandığa gitmeyerek ve merkez sağ partiyi destekleyerek bir şekilde Sosyalist Parti’yi cezalandırdığı görüşünde.

Seçim sistemine göre, ilk turda yüzde 50’den fazla oy alan aday seçimi kazanmış sayılıyor, aksi takdirde ikinci turda ilk iki sırayı alan aday yarışıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com