Fransa'daki yerel seçimler

Fransadaki yerel seçimler
Cumhurbaşkanı Hollande: "Hükümet bu sonuçlardan ders çıkarmalı"

PARİS (AA) - Fransa'da geçen hafta yapılan belediye seçimlerinin ilk turundan sonra Cumhurbaşkanı François Hollande sessizliğini bozdu ve sosyalist hükümetin sonuçlardan ders çıkarması gerektiği görüşünü kamuoyuna iletti.

Bugün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Hükümet Sözcüsü Najat Vallaud-Belkacem, düzenlediği basın toplantısında, Hollande'ın "seçimlerde hayal kırıklığına uğrayan sosyalist hükümetin sandıktan çıkan mesajı alması gerektiği" yönündeki sözlerini aktardı.

Belkacem, Hollande'ın "Hükümet bu sonuçlardan ders çıkarmalı. Ülkenin selameti için daha kuvvetli, daha tutarlı ve sosyal adaleti daha çok gözeterek çalışmalı" dediğini belirterek, Cumhurbaşkanının henüz ikinci turu yapılmamış seçimlerden önce Fransız seçmenin sesine kulak vereceğini söyledi.

- İlk tur sonuçları -

Fransa’da yerel seçimlerin ilk turunda merkez sağdaki Halk Hareketi Birliği (UMP) ve ittifak yaptığı listeler yüzde 48 oy alarak önemli bir başarıya imza atmıştı. İktidardaki Sosyalist Parti ve ittifak yaptığı sol listeler ise hayal kırıklığı yaşayarak oyların ancak yüzde 43'ünü alabilmişti.

İlk turda yüzde 7 oy alan aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) ise bazı seçim bölgelerinde yarışı ilk sırada bitirirken, ikinci turda yine "kilit parti" olma özelliğini koruyor. Ekonomik büyümenin sağlanamaması, işsizlik ve vergilerin artması iktidarın seçim yenilgisi için en önemli nedenler arasında gösteriliyor.

- Hükümete ağır darbe -

Fransız kamuoyunda, Elysee Sarayı'ndan bu yönde bir açıklama geleceği pazar günü seçim sonuçları ilk açıklanmaya başladığı zaman konuşulmaya başlamıştı. Seçmen tarafından cezalandırılan sosyalist hükümet, bir önceki yerel seçimlere oranla yüzde 5 oy kaybederek yenilgi yaşamıştı. 

Katılımın rekor düzeyde düşük kaldığı seçimlerde, sandığa giden seçmen tercihini sağ partilerden yana kullandı. İlk tur sonuçları sosyalistlerin yenilgisinden çok UMP'nin zaferini temsil etti. Seçmen, tercihini yalnızca merkez sağa değil, aşırı sağcı FN'den yana da kullandı. 

Seçimin hemen sonrası yapılan kamuoyu yoklaması ise seçmenlerin yüzde 78'inin kabinede değişiklik istediğini ortaya koymuş, akıllara hükümetin ikinci tur öncesi böyle bir adım atıp atmayacağı sorusunu getirmişti.

 Bu pazar günü ikinci turu yapılacak seçimler öncesinde uzmanlar sosyalistlerin sandığa küsen ve hükümeti cezalandıran seçmenin gönlünü alarak oy oranını yükseltebileceği tahmininde bulunuyor. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com