Fransa'dan Paris cinayetini aydınlatacak soru!

Fransa'dan Paris cinayetini aydınlatacak soru!
Soruşturmayı yürüten Fransa, Türkiye'den yardım talebinde bulundu.

Paris'te 3 PKK'lı kadının öldürülmesi olayını araştıran yetkililer Ömer Güney'in konuştuğu 57 telefon numarasının kimlere ait olduğunu sordu. Türkiye'ye davayla ilgili yardım talebinde bulunan Fransa yürütülen soruşturma kapsamında Güney’in bilgisayarına ve cep telefonlarına el koydu.

Fransız yetkililerin Türk makamlarına yazdığı ‘yardım’ yani hukuki dil ile “Uluslararası İstinabe” belgesine ulaşıldı. Paris İstinaf Mahkemesi tarafından gönderilen yazıda soruşturmanın numarası 409/13/2 olarak geçiyor. Türkiye’ye gönderilen resmi belgenin içeriği üç bölüme ayrılıyor. İlk bölümde Güney hakkında elde edilen bilgilerin bir kısmı paylaşılıyor. İkinci bölümde Güney’in Türkiye bağlantıları ve telefon numaraları hakkında bilgi isteniyor. Üçüncü bölümde ise Güney hakkında bazı bilgi taleplerinde bulunuyor.

GÜNEY'İN GÖRÜŞTÜĞÜ 57 NUMARANIN SAHİPLERİ KİM?

Türkiye’ye gönderilen yazıda Güney hakkında edinilen bilgiler paylaşılıyor. İşte o bilgiler: “Ömer Güney’in Fransa’da kullandığı cep telefonu 06 58 46 62 20. 11 Aralık 2012 tarihine kadar en çok kullandığı hat bu. Bu telefon ile Türkiye bağlantılı 13 numara tespit edildi. NOKIA marka ve SIM kartı ihtiva etmeyen başka bir telefonu ele geçirildi, bu telefonun hafızasında başka Türk numaraları bulundu. Güney’in ikinci bir numarası daha tespit edildi: 06 69 64 75 91. Bu hat ile sadece bir Türk telefon numarası ile bağlantıya geçilmiş. O da 0 538 274 58 49. Güney’den bu iki SIM kart dışında bir de Türk şebekesine ait SIM kartı ele geçirildi. 0 538 274 58 49. Bu kart ise 3 farklı IMEI numarası olan telefondan kullanıldığı görüldü. Fransa tarafından verilen bu bilgilerden sonra, Güney’in telefonlarından elde edilen Türk numaraları hakkında bilgi isteniyor. Fransız makamları Güney ile bağlantısı olabilecek toplam 57 numara tespit etmiş. İşte Fransız savcı, Türkiye’ye, “Bu telefon numaraları kimlere ait ve fatura bilgileri nedir?” diye sordu.

AKRABALARI DA SORULDU

Yazının üçüncü bölümünde ise Güney ve akrabaları hakkında bilgi isteniyor. Güney’in anne, baba, büyükanne, büyükbaba, dayıları, teyzeleri, amcaları hakkında nüfus bilgileri istenirken, akrabalarıyla hangi sıklıkta görüştüğünü, en son görüşme tarihleri de soruldu.

SAVCI BELGELERİ HAZIRLIYOR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bu konu hakkında çalıştığı, önümüzdeki günlerde Fransa adli makamlarının istedikleri bilgi ve belgeleri gönderebilecekleri öğrenildi. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com