Fransa'dan Türkiye’ye "itidal" çağrısı

Fransa'dan Türkiye’ye "itidal" çağrısı
Fransa Dışişleri Bakanlığı, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasa teklifinin senato gündemine gelmesinin ardından Türkiye’den gelen sert tepkilere ilişkin yaptığı "itidal" çağrısını yineledi.

Bakanlık Sözcüsü Bernard Valero, "Türkiye’yi önemli bir müttefik" olarak niteledi ve "Türkiye’ye itidal çağrısı yapıyoruz. Türkiye bizim için önemli bir ortak ve müttefik. Türkiye ile ikili ve bölgesel konularda ve bütün alanlarda ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem veriyoruz" dedi.

Senato genel kurulu, akşam saatlerinde, yasa teklifini oylayacak.

OYLAMA SÜRECİNİN AKIŞI

Yasa teklifinin görüşülmesi sırasında 13 senatör konuşma yapmak için kayıt yaptırdı.

Genel kurul, yerel saat ile 15’de hükümet adına söz alan parlamento ile ilişkilerden sorumlu bakan Patrick Ollier’in konuşmasıyla başlayacak. Daha sonra kanunlar komisyonu başkanı ve raportör Jean-Pierre Sueur söz alacak.

Genel kurulda konuşmalar önce siyasi gruplar adına yapılacak, daha sonra kişisel konuşmalara geçilecek. Genel kuruldaki konuşmaların yaklaşık 2 saat sürmesi bekleniyor.

Konuşmaların ardından kanunlar komisyonu başkanı Jean-Pierre Sueur’un, yasa teklifinin incelenmeye alınmamasını öngören değişiklik önergesi oylamaya sunulacak.

Sueur’un dışında, Jacques Mezard da, yine yasa teklifinin incelenmeye alınmaması isteyen değişiklik önergesi sundu. Mezard, bunun dışında ayrıca teklifin komisyona gönderilmesini talep eden bir ikinci değişiklik önergesi daha sundu.

Kanunlar komisyonu, geçen hafta, "anayasaya, ifade ve düşünce özgürlüğü ve araştırma özgürlüğüne aykırı" olduğu gerekçesiyle, yasa teklifinin incelenmeye alınmasının reddedilmesini istemişti.

Yasa teklifi, "Fransa’nın kanunla tanıdığı bütün soykırımların inkarının suç sayılmasını" öngörüyor. Teklif yasalaşırsa, Fransız mahkemeleri, suçlanan kişilere bir yıl hapis ile 45 bin avroya kadar ceza isteyebilecek.

SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Fransa’daki Türkler, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasa teklifinin senato gündemine gelmesini protesto amacıyla gösteri yapmak için hazırlanıyor.

Fransa’daki Türk vatandaşları, ellerinde Türk ve Fransız bayraklarıyla, senatonun ana giriş binası yanında toplanıyor.

Türkler, "tarihi olaylara parlamentolar değil tarihçiler karar versin", "ifade özgürlüğünü ihlal eden yasa teklifine hayır" yazan pankartlar taşıyor. Hep birlikte türküler söyleyen ve halay çeken Türk vatandaşlarının gösterisi sürerken, senato binasının ön bölümündeyse Ermeniler kendileri için ayrılan bölümde gösteri yapmak için toplanıyor.

Polisin, aralarında yaklaşık 200 metre mesafe olan iki grup arasında bariyer kurduğu ve sıkı güvenlik önlemi aldığı görülüyor. Fransız radyo ve televizyon kanalları, senatodaki oylama önceki düzenlenen gösterileri anında canlı yayında izleyicilerine aktarıyor.

Senato genel kurulu, akşam saatlerinde yasa teklifini oylayacak. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com