Fransa’dan Türkiye’ye yeşil ışık

Fransa’dan Türkiye’ye yeşil ışık
Fransız hükümeti, AB’nin Türkiye ile üyelik müzakerelerinde yeni başlık açmasına yeşil ışık yaktı.

AB ile Türkiye arasında durma noktasına gelen müzakere süreci yeniden canlanıyor.
 
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, AB'nin Türkiye ile yeni bir müzakere başlığı açmasına yardımcı olacaklarını açıkladı.
 
Paris'te düzenlediği basın toplantısında, Türk mevkidaşı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmeye ilişkin bilgi veren Fabius, “'Müzakere başlıklarından 22. fasıl üzerinde görüşmelere başlamaya hazır olduğumuzu ilettik” dedi. Fransız Bakan, “ Ayrıca teknik konular üzerinde de konuştuk. Türkiye ile dostane ilişkilerin geliştirilmesi konusunda fikir birliğine vardık'' dedi.
 
Fransa'nın, Türkiye'nin AB tam üyelik müzakerelerinde açılmasına yeşil ışık yaktığı 22 no'lu başlık “Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” başlığını taşıyor. Bu müzakere başlığı, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkan eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde bloke edilen 5 fasıldan birini oluşturuyordu.
 
Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir Fransız diplomat, yeni bir müzakere faslının açılacak olması konusunda, “Bu bir siyasi işaret, bir ilk adım” ifadelerini kullandı.
 
Dışişleri Bakanı Fabius, basında yer alan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın yakında Türkiye'yi ziyaret edebileceği haberleri konusunda da, ''Görüşmemizde böyle bir ziyaret de konuşuldu. Ancak kesin bir tarih belirlenmedi'' bilgisini verdi.
 
Fabius ve mevkidaşı Davutoğlu, Paris'te düzenlenen Uluslararası Libya Konferansı çerçevesinde bugün ikili bir görüşme yapmıştı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com